Zlato (oz) / USD
1 175,06
1,61 %
Zlato (oz) / CZK
26 674,87
1,40 %
EUR / USD
1,14
0,05 %
USD / CZK
22,70
0,21 %
Zlato
Jim Rickards má jasno. Bude válka

Zlato jede divokou rallye. I přes mírný pokles se stále drží nad hodnotou 1300 dolarů za troyskou unci. Autor ekonomického bestselleru Měnové války Jim Rickards opět rozčeřil mediální hladinu, když pro TV Kitco News prohlásil: „Cena unce zlata se může dotknout 10 tisíc dolarů, protože válka se blíží.“

Jaký krok USA ve vztahu k Severní Koreji může následovat? Foto: iStock

Po dosažení nejvyšší ceny v letošním roce se obchodníci spekulující se zlatem vrhli na vybírání zisků z toho růstu a další vzestup ceny zlata se tak zastavil. Jim Rickards se však investice do zlata zatím nevzdává. „Vidím, že zlato od 15. prosince, kdy propadlo na nejnižší úroveň, se už jenom zvedá. Je jedním z nejlepších aktiv roku 2017,“ uvedl v TV Kitco News.

Ceny zlata se v tomto týdnu zvýšily na jedenáctiměsíční maximum poté, co Severní Korea odpálila raketu nad Japonsko ale přesto, i když se zdálo, že napětí polevuje, se našlo dost investorů, kteří nevybírají zisky a čekají na další vývoj. Tlak na ukládání majetku do bezpečného přístavu, kterým zlato tradičně je, přesto poněkud polevil a Jim Rickards se tomu velice diví: „Zdá se, že lidé tomu nevěnují pozornost, ale když se tak dívám kolem sebe, vidím, že válka se blíží,“ řekl špičkový ekonomický expert, o jehož výroku budou média v příštích dnech ještě hodně psát.

„Spojené státy jednají se Severní Koreou a vyplácejí jí peníze za vydírání už 25 let. Rozhovory nejsou odpověď!“ napsal americký prezident Donald Trump ve svém tweetu. Česká televize si výrok vysvětlila jako konec debat o mírovém řešení. OSN včetně Číny a Ruska, která vyzvala k vyjednávání, to zřejmě vidí podobně. Jaký krok Spojených států ve vztahu k Severní Koreji, jež hrozí jadernými zbraněmi, může následovat?

Jim Rickards má jasno. Bude válka.

(rek)