Zlato (oz) / USD
2 414,59
1,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Costco změnilo trh se zlatem

Několikrát v historii trhů došlo ke strukturální události, která změnila hru. Americký obchodní řetězec Costco začal prodávat zlaté slitky ve druhém čtvrtletí roku 2023. Ve třetím čtvrtletí už byly vyprodány během několika hodin. Costco tehdy utržilo 100 milionů dolarů. Odhaduje se, že řetězec nyní prodává zlato v hodnotě 200 milionů dolarů měsíčně.

Americký obchodní řetězec Costco začal prodávat zlaté slitky ve druhém čtvrtletí roku 2023. Ve třetím čtvrtletí už byly vyprodány během několika hodin. Costco tehdy utržilo 100 milionů dolarů. Ilustrační foto: iStock

Nedávná analýza zjistila, že běžně nakupovaný košík se zbožím v amerických supermarketech za poslední čtyři roky zdražil o 36 procent, což je mnohem více, než říkají údaje americké vlády, které hovoří o 25 procent. „Neexistuje jednodušší způsob, jak poznat inflaci než na každodenních nákupech potravin,“ konstatuje Nicky Shielsová, vedoucí oddělení strategie kovů rafinerie MKS PAMP.

Inflace však není jediným motorem zlatého boomu. The Wall Street Journal napsal, že mladí investoři nakupují zlato jako zajištění proti katastrofě. Nezáleží však na tom, zda je zlato skutečně spolehlivým zajištěním pro soudný den, ale na tom, čemu spotřebitel věří. A tak není divu, že trend nákupů zlata v obchodech Costco nastal, i když je cena zlata na historických maximech.

PSALI JSME: Hypermarket Costco začal prodávat zlaté cihly

„Celosvětově roste chuť po fyzickém, ne papírovém zlatě. Stále relevantní zpráva World Gold Council  (Světová rada pro zlato, pozn. red.) zjistila, že 41 procent Američanů zvažovalo nákup zlata, ale nekoupilo si ho kvůli různým překážkám. Costco překonává neefektivitu trhu drahých kovů i možností platit kreditní kartou (tedy na úvěr), což přitahuje další investory.

Costco přidalo motivování nákupů atraktivním programem odměn. Exkluzivní členové Costco mají na všechny nákupy dvouprocentní slevu v hotovosti, ne v bodech! což také pomáhá zvyšovat poptávku po slitcích,“ píše analytička na webu londýnské LBMA (Asociace londýnského trhu s drahými kovy).

PSALI JSME: Diskontní řetězec prodal zlato za sto milionů dolarů. Za pouhé tři měsíce

Zatímco spotřebitelé shánějí zlato na webu Costco, prodej zlatých mincí americké mincovny klesl v letošním prvním čtvrtletí 2024 o 25 procent a prodej zlata v australské Perth Mint dosáhl v březnu nejnižší hodnoty za pět let. Kumulativní globální poptávka po investicích do zlatých fondů činila v roce 2023 pouhých osm tun, nejméně od roku 2013.

Kolik zlata by Costco mohlo prodat? Odhadované měsíční tržby 200 milionů dolarů odpovídají méně než jednomu procentu roční poptávky po zlatě. Costco, které funguje na podobném principu, jako u nás Globus, má 130 milionů členů. S pětiuncovým zlatým stropem aplikovaným na nákup slitků to odpovídá 640 milionům uncí, téměř dvěma tisícům tun, pokud by si každý člen koupil pět uncí zlata.

PSALI JSME: Humbuk kolem prodeje zlata vedle rohlíků

„Někdy pro stromy nevidíme les. Okamžiky trhu, které mění hru, přicházejí a odcházejí. Některé jsou dobře načasované, ať náhodou, nebo ne. Costco více než pro samotný prodej zlata udělalo více pro sentiment a otevření nových kanálů. Tentokrát je to mnohem víc než jen obchod,“ uzavírá Nicky Shielsová v obsáhlému rozboru, z něhož citujeme.

A není divu, že se mu věnovala tolik času. Costco nabízí výhradně ražené zlato švýcarské rafinerie PAMP s dodáním do pěti pracovních dnů.

PSALI JSME: Nejdřív se do zlata pustilo Costco a teď i Walmart

(rek)

Další z kategorie Zlato