Zlato (oz) / USD
2 318,17
0,63 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Co se bude zlatem, když minulost nefunguje a vzorce nesedí

Zlato zatím odolalo téměř všemu. Vysokým úrokovým sazbám, skvělým ziskům akcií, inflaci, silnému dolaru, zastavení nákupů čínskou centrální bankou, poplašným zprávám i náladám na trhu, výprodejům zlata z burzovních fondů, sezónním vlivům, prostě všemu, co by mělo cenu vzácného kovu poslat… však víte kam.

„Jakému aktivu se v nejistých dobách daří?“ ptá se George Milling-Stanley, hlavní zlatý stratég společnosti State Street Global Advisors. Ilustrační foto: iStock

Po rekordních cenových skocích, po kterých by podle grafů technických analytiků mělo dojít k adekvátně hlubokým propadům, se nic takového neděje, a z jejich matematicky odůvodňovaných čárek, teček, sloupců a křivek se stala science-fiction, byť i to první slovo je spíš nadsázkou.

Analytici rádi hledají nějaké pravidelnosti, rytmus, a někteří už ze zoufalství, když jim dochází argumenty, když místo vrcholů a nížin, dvojitých V a kruhů a trojúhelníků, nacházejí v grafech neuvěřitelné obrazce, dokonce linie Head & Shoulders, přesněji kontury písmen H&S, protože všechny dosavadní způsoby věštění ceny zlata jim selhaly.

A ono ležaté písmeno S má vyjadřovat kolísavost ceny zlata, která je příznačná pro období nejistoty. Pro pochybnosti. Když minulost nefunguje a vzorce nesedí. Kdy je obtížné hledání správného času, na vybírání zisků z prodeje zlata a času na jeho nákup.

PSALI JSME: Zlato ještě nedosáhlo vrcholu, míní Milling-Stanley

Výsledkem je, že všichni přehodnocují, že neplatí, co dosud říkali, že hledají trend, na který by se mohli spolehnout.

„Lidé jsou nervózní z toho, co se stále děje na Ukrajině, jsou nervózní z toho, co se stane s Čínou a Tchaj-wanem, lidé jsou nervózní ze všech voleb a z ekonomiky,“ řekl v rozhovoru pro Kitco News George Milling-Stanley, hlavní zlatý stratég State Street Global Advisors.

„Jsou spotřebitelé připraveni na očekávané zpomalení poklesu úrokových sazeb? Sakra ne, a to je děsivá představa. Jsme obklopeni nejistotou. A jakému aktivu se v nejistých dobách daří?“ ptá se.

Kupodivu odpověď znají všichni. Jen nevědí, jak s ní naložit.

PSALI JSME: Milling-Stanley: Nepropásněte šanci. Zlato bude ještě dražší

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato