Zlato (oz) / USD
1 909,76
0,68 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi sice o zlatu mluví, ale v červenci se ho víc vyvezlo, než dovezlo

Ve všech dosud zveřejněných anketách považují Češi investice do zlata za nejlepší způsob, jak ochránit své bohatství. Naposledy agentura STEM/MARK potvrdila, že 58 procent dotázaných se domnívá, že zlato dokáže ochránit před inflací. V červencové anketě portálu Novinky.cz se podobně vyslovilo 59 procent čtenářů.

Na červencových datech statistického úřadu je pozoruhodné to, že se o 32 kilogramů víc zlata z Česka vyvezlo, než dovezlo. Ilustrační foto: Shutterstock

I podle loňského průzkumu společnosti BrikkApp ve spolupráci s WebMedea services česká populace nejvíc důvěřuje investicím do zlata (55 %) oproti cenným papírům (12,5 %) na druhém místě. Totéž potvrdil již dříve i výzkum České bankovní asociace. Přestože dvě třetiny Čechů věří zlatu a tři čtvrtiny ho považují za bezpečnou investici, v praktickém životě se to letos nijak neprojevuje.

Potvrzuje to čerstvý údaj Českého statistického úřadu, podle kterého se v červenci dovezlo do Česka jen 158 kilogramů zlata, což je nejméně za posledních 15 let a odpovídá to dovozům zlata z počátku tisíciletí. Z oněch 158 kilogramů lze za investiční považovat jen 32 kilogramů zlata, zbytek celní správa považuje pouze za polotovary. Předtím byl nejslabším měsícem květen s dovozem 352 kilogramů zlata.

Šokující na červencových datech je, že se o 32 kilogramů víc zlata z Česka vyvezlo, než dovezlo. Export směřoval hlavně do Německa, kam putovalo 110 kilogramů zlata, pak do Rakouska (29 kg) a Turecka (26 kg). Důvody jsou dobře známé. Turci se zlatem brání obrovské inflaci a Němci uvádění osobních dat při nákupu zlata v hodnotě nad 50 tisíc korun, což je v reálu jedna unce.

PSALI JSME: Dovoz zlata do Česka v červnu nijak neoslnil

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato