Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ceny zlata jako na houpačce

Zatímco ve čtvrtek tohoto týdne rostlo a jeho cena se vyšplhala na nejvyšší hodnotu za téměř měsíc na úrovni 1 870 dolarů za trojskou unci, hned v pátek vymazalo část svých týdenních zisků, protože výnosy amerických státních dluhopisů získaly na síle v důsledku lepších údajů z trhu práce, než jaké byly očekávány.

Páteční pokles cen zlata byl zcela srovnatelný s vývojem amerických akcií. Ilustrační foto: Shutterstock

Ceny zlata klesly v pátek o jedno procento poté, co atraktivitu zlata snížil růst amerického dolaru a výnosů státních dluhopisů po silných údajích o zaměstnanosti. Podle agentury Reuters spotové zlato kleslo o jedno procento na 1 849,77 dolarů za unci, zatímco futures na americké zlato se snížily o 1,09 procenta na 1 846,10 USD za unci.

Páteční pokles cen zlata byl zcela srovnatelný s vývojem amerických akcií: Dow Jonesův index podle informací ČTK během pátečního obchodování klesl o 1,05 procenta a uzavřel na 32 898,91 bodu. Index S&P 500 ztratil 1,64 procenta na 4108,49 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 2,47 procenta na 12 012,73 bodu.

Za celý týden ztratil S&P 1,2 procenta, Dow Jones klesl o 0,95 a Nasdaq oslabil o 0,98 procenta. Výrazný podíl na poklesu všech tří indexů měl pád akcií společnosti Apple, která odepsala 3,86 procenta. Tesla dokonce klesla o 9,22 procenta poté, co její generální ředitel Elon Musk uvedl, že má „velmi špatný pocit“ z ekonomiky a potřebuje ve firmě zrušit asi deset procent pracovních míst.

PSALI JSME: UBS: Inflace může zvýšit poptávku po zlatě. Jeho výnosy za posledních 15 let překonaly akcie

(luk)