Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata roste, šéf Fedu vyslal holubičí signál

Zlato tento týden vzrostlo nejvíce za poslední dva týdny poté, co předseda Federálního rezervního systému (Fed, americká centrální banka) Jerome Powell uvedl, že k omezování podpory ekonomiky může dojít ještě letos, čímž zmírnil obavy, že dojde k brzkému zpřísnění americké měnové politiky. Napsala to v pátek agentura Bloomberg.

Powellův očekávaný projev zmírnil předchozí obavy, že americká centrální banka brzy zpřísní měnovou politiku v boji proti inflaci. Foto: iStock

„Centrální banka by mohla začít snižovat své měsíční nákupy dluhopisů v letošním roce, ačkoli poté nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb,“ citovala agentura z Powellova pátečního virtuálního projevu na každoročním sympoziu Jackson Hole v Kansasu. Dolar a reálné výnosy státních dluhopisů se během projevu předsedy Fedu propadly, což umožnilo zlatu posílit nad dva z jeho hlavních klouzavých průměrů.

Podle agentury Reuters se zlato v pátek odrazilo směrem vzhůru o více než jedno procento: Tzv. spotové zlato vzrostlo o 1,4 procenta na 1817,21 dolarů za troyskou za unci; futures kontrakty na americké zlato se usadily ještě o 0,9 procenta výše na 1 819,50 dolarech. Stříbro vzrostlo o 2,2 procenta na 24,05 dolarů za unci, platina vyskočila o 3,2 procenta na 1 010,73 USD za unci, zatímco palladium stouplo o 0,8 procenta na 2 411,54 dolaru.

PSALI JSME: Cena zlata na konci roku? Dva tisíce dolarů za unci, předpovídají analytici Goldman Sachs

Powellův očekávaný projev zmírnil předchozí obavy, že americká centrální banka brzy zpřísní měnovou politiku v boji proti inflaci. Rychlý růst cen v USA spojený s přetíženými dodavatelskými řetězci a nedostatkem zboží vyvolal vyhlídky na brzké omezení stimulačních opatření, což tento měsíc vrhlo stín na trh se zlatem. Předseda Fedu využil svého projevu k tomu, aby zopakoval svůj názor, že tyto tlaky jsou „dočasné“ a omezují se na „úzkou skupinu zboží“.

„Při zpětném pohledu nebylo nic z toho, co Powell řekl, nijak nepředvídatelné. Přestože se objevily mírně povzbudivé údaje o americké ekonomice a zaměstnanosti, bylo také zřejmé, pokud někdo sledoval čísla, že statistiky růstu americké koronární pandemie mohou dost dobře vykolejit tempo jakéhokoli hospodářského oživení,“ uvedl v sobotu Lawrie Williams na serveru Sharpspixley.com.

PSALI JSME: Zlato nelze tisknout, jeho cena poroste

Vzhledem k tomu, že počet zaznamenaných nových infekcí ve Spojených státech se denně blíží k hranici dvěma tisíců a zřejmě ještě stoupá, což se nestalo od lednového vrcholu vlny, a úmrtnost přesahuje tisíc osob denně, začíná se definitivně rýsovat nová éra ekonomických dopadů pandemie.  „Přijímat jakákoli předčasná rozhodnutí o omezování nákupu dluhopisů nebo o zvyšování úrokových sazeb by tak bylo, jak řekl Powell, špatně načasované,“ zdůraznil Williams.

Celkově bylo Powellovo prohlášení vnímáno jako obzvláště opatrné. „Možná až příliš, což bylo živnou půdou pro býčí element mezi investory do zlata,“ myslí si Lawrie Williams: „Když k tomu připočteme skutečnost, že se žádné rychlé zvýšení úrokových sazeb nechystá, spolu s nejvyšší úrovní inflace za posledních 30 let měřenou Fedem preferovaným indexem PCE, znamená to, že reálné úrokové sazby zůstanou záporné – což je pro cenu zlata vnímáno jako silně pozitivní ukazatel.“

PSALI JSME: Co nám volatilita zlata, Stanley Fischer z Fedu a CBDC mohou říci o tom, co nás čeká v budoucnu

(luk)

Další z kategorie Zlato