Internetová platforma pro prodej kovů SMM (Shanghai Metals Market) nyní nabízí řadu příběhů ze sociálních sítí. „Ti, kteří vstoupili do hry pozdě, nyní uvízli na vrcholu hory,“ píše. Případy ztráty několikaletého zisku během jediného dne nebyly ojedinělé. Jeden investor přiznal, že vydělal milion juanů prostřednictvím kreditních karet, spotřebitelských úvěrů a online půjček a vše investoval do zlata v době jeho vrcholu. „Hned poté, co jsem ho koupil, cena začala klesat,“ napsal.
Podobné příběhy se na sociálních sítích hojně šíří: někteří investoři zastavili nemovitosti, aby vydělali na rekordních cenách zlata, zatímco jiní si na spekulace se zlatem půjčovali peníze. Teď řeší dilema: Zdráhají se prodat, ale nemohou se udržet. Mnoho individuálních investorů mylně považovalo zlato za jednosměrné aktivum a přehlíželi jeho volatilitu a rizikové faktory, což je nakonec přivedlo ke ztrátám.
„Varování finančních institucí před riziky a regulační opatření přišla rychle. Od 23. dubna zvýšila šanghajská burza marže u některých kontraktů a několik bank výslovně zakázalo používání prostředků z kreditních karet pro investice do zlata. Tato opatření sice do jisté míry omezila spekulativní chování, ale zároveň odhalila hlubší problém nedostatečného vzdělání trhu. Běžným investorům chybělo pochopení rozdílu mezi zajišťovacími vlastnostmi zlata a krátkodobými spekulacemi,“ konstatuje SMM.
„Do budoucna cyklus snižování úrokových sazeb a stagflační prostředí v USA přispějí k růstu ceny zlata. V důsledku nejistoty ohledně cel a deficitu v USA zintenzivňuje eroze amerického dolaru a amerických státních dluhopisů a zrychluje globální trend dedolarizace. Centrální banky, institucionální investoři i individuální investoři jsou proto dál motivováni ke zvyšování alokace zlatých aktiv,“ říká pohled z čínské strany.
(rek)