Zlato (oz) / USD
2 419,62
0,08 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata dosáhla dalšího historického maxima

Asijské trhy osedlala hysterie po oznámení skonu íránského prezidenta a v pondělí ráno dle agentury Bloomberg překročila spotová cena zlata dosud bájnou hranici 2 450 dolarů za troyskou unci.

Koktejl horkých událostí se podepsal na rekordním skoku ceny zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Zajímavé je, že pondělní rekord, stejně jako předchozí z 12. dubna, měl souvislost s Íránem. Cena zlata v dubnu vystřelila na rekordní maxima po vypálení stovek raket na Izrael. Když se scénář eskalace války na Blízkém východě nenaplnil, cena zlata se vrátila na startovní čáru.

S pocitem nové geopolitické nestability po smrti hlavního zastánce tvrdé linie v potírání domácích protestů v Íránu a v zavádění dalších zákonů islámské morálky, obavy z rizik v celém regionu vyplašily asijské trhy natolik, že letošní zisk zlata vyhnaly na téměř 20 procent.

„Vzestup ceny zlata zařídily zprávy ohledně nejistoty z dalšího dění v Íránu,“ cituje agentura Bloomberg Nicholase Frappella, globálního šéfa institucionálních trhů v ABC Refinery. „Je zde nepochybně prvek ukvapených závěrů založených na velmi málo informacích,“ vystihl situaci šéf jediné nezávislé rafinerie zlata v Austrálii.

Vyhlídky na další nestabilitu na Středním východě nyní budou žlutému kovu prospívat. K tomu se přidá zostření obchodních vztahů mezi Čínou a USA, kdy Američané uvalují cla na elektroauta, soláry a polovodiče, zatímco Čína v odvetě vyprodává americké dluhopisy.

PSALI JSME: Ray Dalio: Problémy zlatu prospívají

V prvním čtvrtletí jich podle íránské zpravodajské agentury Mehran prodala za 53 miliardy dolarů, z nichž část přesouvá do zlata. Podíl zlata v čínských oficiálních rezervách vzrostl v dubnu na rekordních 4,9 procenta.

Základem aktuálního růstu ceny zlata byla i skutečnost, že minulý týden oslabil americký dolar poté, co data zveřejněná ve středu ukázaly, že inflace v dubnu klesla víc, než se čekalo.

To posílilo optimismus na amerických trzích, že ke snížení úrokových sazeb centrální banky USA dojde již v září. Podle nejnovějších údajů Commodity Futures Trading Commission fondy obchodující s opcemi na burze Comex zvýšily býčí sázky na zlato na třítýdenní maximum.

Tento koktejl horkých událostí se podepsal na rekordním skoku ceny zlata, která podle analytiků může občas i propadat, ale celkový trend směřuje k dalšímu růstu. Většina jejich prognóz se příliš nezabývá spodní hranicí ceny zlata, ale tím, kam až jeho cena může stoupnout.

PSALI JSME: Zlato neřeklo poslední slovo. V záloze je spousta faktorů pro další rekordy

(rek)

Další z kategorie Zlato