Zlato (oz) / USD
1 949,81
1,45 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Celosvětová poptávka po zlatě by letos měla dosáhnout úrovně před pandemií

Rok 2021 sice vedl ke vzniku odložené poptávky po zlatě, ale ta se letos dostane na úroveň před pandemií, k čemuž přispějí vyšší úspory, zvýšená mobilita a převážně stabilní ceny. Uvedla to ve své zprávě indická společnost Quantum Mutual Fund, která se zabývá správou aktiv.

Celosvětová poptávka po zlatě by letos měla dosáhnout úrovně před pandemií. Ilustrační foto: iStock

Mezinárodní ceny zlata se v lednu ocitly v rozporu s inflačními tlaky a jestřábím postojem americké centrální banky (Fed, Federální rezervní systém, pozn. red.) a zakončily měsíc o 1,5 procenta níže na úrovni 1 790 amerických dolarů za troyskou unci.

Podle Chiraga Mehty, senior manažera fondu, se nyní jako největší hrozba pro světovou ekonomiku jeví inflace, a nikoliv covid-19: „Ceny ve Spojených státech nejsou pouze vysoké, jsou vysoké a stále rostou, přičemž index spotřebitelských cen v prosinci 2021 dosáhl čtyřicetiletého maxima 7,1 procenta.“

Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, vyskočila v USA na téměř tříleté maximum ve výši 5,5 procenta. „To znamená, že inflace je hluboce zakořeněná v ekonomice a není způsobena pouze vyššími cenami energií,“ citoval Mehtu odborný server Livemint.

PSALI JSME: Frank Holmes: V době vysoké inflace a rostoucích sazeb si zlato vždy vedlo dobře

Leden s sebou přinesl nejvíce jestřábí tiskovou konferenci Fedu od roku 2018, kdy se americká centrální banka naposledy pokusila zpřísnit nebo snížit bilanci současně se zvýšením úrokových sazeb.

To by podle společnosti Quantum Mutual Fund mělo podnítit zájem o diverzifikátory portfolia, jako je zlato, zejména proto, že se očekává, že Fed bude mít větší toleranci k poklesu akciového trhu, když se inflace vymkne kontrole.

Vzhledem k tomu, že oslabují riziková aktiva, bitcoin klesl o 50 procent ze svého historického maxima z listopadu 2021. „Tento druh volatility není pro tuto třídu aktiv ničím novým,“ vysvětlil Mehta s tím, že to nutí investory znovu se zamyslet nad rolí kryptoměn coby diverzifikátoru portfolia a náhrady za zlato.

PSALI JSME: Bitcoin klesl pod 34 000 dolarů, je nejníže od konce loňského července

(luk)

Další z kategorie Zlato