Zlato (oz) / USD
2 643,72
0,41 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Banky v Číně začaly diskriminovat zájemce o zlato

Několik velkých bank v Číně včetně těch největších, jako je Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), zvýšilo klasifikaci investičních rizik do drahých kovů, zejména těch, které jsou spojené s fyzickým zlatem. Tato znamená, že investice do těchto produktů jsou buď omezeny nebo zcela zastaveny. Zvýšení hodnocení rizik je pouze zástěrkou pro diskriminaci investic do zlatých produktů.

Čínské banky, a mezi nimi i jedna z největších, známá pod zkratkou ICBC, zvýšily klasifikaci investičních rizik do drahých kovů, zejména těch, které jsou spojené s fyzickým zlatem. Ilustrační foto: Boubloub - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=147981642
Čínské banky, a mezi nimi i jedna z největších, známá pod zkratkou ICBC, zvýšily klasifikaci investičních rizik do drahých kovů, zejména těch, které jsou spojené s fyzickým zlatem. Ilustrační foto: Boubloub – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=147981642

Ekonomický web I-cchaj Global hovořil se zasvěceným pracovníkem bankovního sektoru, který prozradil, že banky aktivně odrazují od investic do zlata a odmítají otevřít nové účty pro takové produkty.

Dokonce nutí stávající klienty k uzavírání jejich pozic a zakazují jim navyšovat investice do zlata. Opatření zahrnují zákaz otevírání nových účtů, omezení obchodování na stávající zákazníky a stanovení vysokých minimálních částek pro případnou investici.

„China Construction Bank například již nedovoluje zákazníkům, jejichž osobní hodnocení tolerance rizika je konzervativní, investovat do určitých produktů fyzického zlata. Kromě toho mohou banky ukončit investice do obchodování s drahými kovy a nabízet pouze produkty s klasifikací nízkého rizika,“ dodal insider I-cchaj Global.

PSALI JSME: Banky ve Vietnamu sice zlato prodávají, ale nesmějí ho vykupovat

Někteří pozorovatelé to považují za způsob, jak zchladit trh se zlatem a zabránit spekulativním bublinám, jaké byly vidět v jiných investičních oblastech.

Banky uvádějí volatilitu trhu jako primární důvod pro ochranu spotřebitelů před prudkými cenovými výkyvy na trhu zlata s cílem ochránit jednotlivé investory před ztrátami v důsledku extrémních pohybů ceny zlata.

Komunistická Čína se tak chce vyvarovat dalšího znepokojení obyvatelstva, které bylo možné pozorovat na začátku nemovitostní krize provázané s bankovním sektorem. Špatný stav realitního sektoru je všeobecně považován za hlavní příčinu mnoha současných ekonomických problémů Říše středu.

PSALI JSME: Číňané v roce 2023 koupili víc zlata, než jejich z řetězu utržená centrální banka

(rek)

Další z kategorie Zlato