Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Podle Standard Chartered bude zlato stát 2 000 dolarů

Přes několik krátkodobých překážek se zlato podle expertizy britské banky Standard Chartered vrátí v příštích několika měsících na cenu kolem 2000 dolarů za troyskou unci (31,1 g). Paradoxně tomu napomůže fakt, že v listopadu nastal výprodej zlata a ceny klesly hluboko pod 1800 dolarů za unci. Došlo také k největšímu úbytku zlatých derivátů (cenné papíry odvozené od zlata) obchodovaných na burze od listopadu 2016.

Zavádění vakcín a ekonomické zotavení bude zřejmě možné pocítit až ve druhé polovině roku, což ponechává potenciál pro růst ceny zlata. Foto: iStock

„Předběžné odhady naznačují listopadové snížení investic do zlata v hodnotě 112 tun,“ uvedla analytička Standard Chartered Suki Cooperová.

„Pokud to bude pokračovat současným tempem, prosinec by pak byl druhým největším výprodejem v historii, těsně za dubnem 2013. Pro zlato to znamená, že i přes určitou krátkodobou rezistenci se drahý kov pravděpodobně v prvním čtvrtletí vrátí na 2000 dolarů za unci.“

Podle portálu Kitco News celkové makroekonomické faktory dál silně podporují zlato, včetně slabšího amerického dolaru a uvolněné měnové politiky po celém světě.

Do pololetí se vakcinace neprojeví

„I když v blízké budoucnosti pravděpodobné půjde jen o křehké obchodování v menším množství, riziko investovat do zlata bude pravděpodobně snižovat slabší dolar, záporné reálné úrokové sazby, obavy z inflace a očekávání dalších rozpočtových stimulů v USA uprostřed přizpůsobivé měnové politiky, která cenu zlata požene nahoru,“ usuzuje Cooperová.

Ale hlavně zavádění vakcín a ekonomické zotavení bude zřejmě možné pocítit až ve druhé polovině roku, což ponechává potenciál pro růst ceny zlata. To je zřejmě klíčový důvod, proč se experti shodují na růstu ceny zlata v nejbližších měsících.  

„Trh sice interpretoval zprávy o vakcínách jako návrat k normálu, ale investoři nemohou pominout ani úroveň likvidity a zadlužení, jež zlato stále podporují,“ dodává ještě Cooperová. „Trh se zlatem zůstává vysoce likvidní ve srovnání s akciemi a dluhopisy a rovněž díky nedávnému poklesu cen. Došlo však k posunu směrem k obchodu s fyzickým zlatem místo jeho derivátů.“

(rek)