Zlato (oz) / USD
1 323,38
0,15 %
Zlato (oz) / CZK
30 083,94
0,48 %
EUR / USD
1,13
0,02 %
USD / CZK
22,73
0,34 %
Zlato
Analytici předpovídají rostoucí ceny zlata

Podle analytiků je cena zlata u svého dna. Během druhé poloviny letošního roku by proto měla vzrůst zpět ke 1300 dolarů za unci. V příštím roce by pak růstová šňůra mohla pokračovat až ke 1400 dolarů. Zásoby zlata přitom mizí rychleji, než je těžaři zvládají nahrazovat.

Krátkodobě sice negativní sentiment pro zlato přetrvává, ale do konce roku by se cena zlata měla otřepat. Foto: iStock

Komoditní analytik londýnské banky ICBC Standard Marcus Garvey předpokládá, že ve třetím čtvrtletí letošního roku by se cena zlata mohla ustálit na 1260 dolarech za troyskou unci a během posledního čtvrtletí by pak mohla dál vzrůst na 1300 dolarů za unci.

Svůj názor zakládá na předpokladu, že výhled růst amerických úrokových sazeb již trh do ceny zlata zahrnul. Výrazným faktorem tak podle něj bude v druhé půli roku rostoucí poptávka po drahém kovu.

Krátkodobě sice negativní sentiment pro zlato přetrvává, ale do konce roku by se cena zlata měla otřepat. Již nyní je podle Garveyho cena zlata u dna cyklu.

„V dlouhém období je současná cena vhodná pro nákupy,“ uvedl podle agentury Bloomberg Garvey.

Zlepšený výhled kolem konce roku

K podobnému závěru jako Garvey došla nedávno také analytička pro vzácné kovy a diamanty z banky ABN Amro Georgette Boels. Ceny vzácných kovů jsou podle ní blízko svého dna a koncem roku by se měly vzpamatovat.

Očekává přitom, že v průběhu příštího roku by mělo přijít oživení, při kterém by se ceny zlata měly vyšplhat na 1400 dolarů za unci (čtěte více zde).

Zásoby zlata se tenčí

Předpovědi zaznívají v situaci klesajících dodávek drahého kovu na trh. Server Zlato.cz nedávno informoval, že současná naleziště zlata pomalu docházejí a těžba bude i  v budoucnu dále klesat. Za posledních 15 let navíc nebylo objeveno žádné významné ložisko žlutého kovu.

Šéfové světových těžařských koncernů proto upozorňují, že těžba zlata je již nyní na vrcholu, z něhož vede cesta pouze dolů. Někteří z nich to však považují za velmi nadějné pro střednědobý a dlouhodobý výhled růstu ceny zlata (čtěte více zde).

(ska)