Zlato (oz) / USD
1 286,31
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
29 707,51
0,32 %
EUR / USD
1,12
0,18 %
USD / CZK
23,10
0,20 %
Zlato
ABN Amro: Cena zlata je poblíž dna, vzroste na 1400 dolarů

Cena zlata se podle nizozemské banky ABN Amro nachází poblíž svého dna. V průběhu příštího roku tak podle prognózy banky čeká cenu žlutého kovu oživení na 1400 dolarů za unci.

Cena vzácného kovu mohla příští rok vystřelit ke 1400 dolarů za unci. Foto: iStock

Zlato v poslední době poškozovala sílící hodnota dolaru a pokračující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. To mimo jiné podkopalo hodnotu čínského jüanu a zdražilo čínským investorům nákupy. Cenu zlata bude po zbytek roku oslabovat plánované zvyšování amerických úrokových sazeb a s tím spojený růst výnosů amerických dluhopisů.

„Slabost vzácného kovu ještě úplně neskončila, ale ceny jsou blízko svého dna,“ uvedla podle serveru Kitko seniorní analytička banky ABN Amro pro vzácné kovy a diamanty Georgette Boels.

Investorům se však trpělivost vyplatí. Boels totiž předpokládá, že by cena vzácného kovu mohla příští rok vystřelit ke 1400 dolarů za unci. Hodnota dolaru by totiž podle jejích projekcí měla koncem roku dosáhnout svého vrcholu a pak začít padat.

„Očekáváme, že koncem roku dosáhnou americký dolar i výnosy dluhopisů svého vrcholu, skončí také propad jüanu a obchodní válka už nebude dál výrazně eskalovat. Ceny vzácných kovů by se proto měly vzpamatovat,“ konstatovala Boels.

(ska)