Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Americká Oklahoma zvažuje držení zlata a stříbra jako investice

Zástupce amerického státu Oklahoma, republikánský poslanec Sean Roberts, představil tento týden zákon, který by umožnil Státnímu pokladníkovi, tedy ministru financí státu, chránit finanční prostředky státu před inflací a finančními riziky držením fyzického zlata a stříbra. V současné době jsou oklahomští správci peněz z velké části odkázáni na investice do nízkoúročených dluhových nástrojů denominovaných v dolarech.

Poslanec Sean Roberts představil tento týden zákon, který by umožnil státu Oklahoma chránit finanční prostředky státu před inflací a finančními riziky držením fyzického zlata a stříbra. Zdroj foto: Oklahoma State Legislature

Upozornil na to odborný server Moneymetals s tím, že kromě státu Ohio není v současné době známo, že by nějaký jiný americký stát držel drahé kovy, a to ani v době, kdy se celosvětově zrychluje inflace a finanční turbulence.

Dosavadní investiční pokyny státu Oklahoma předepisují jako hlavní cíl investování veřejných prostředků „bezpečnost jistiny“. Návrh HB 3681, který předložil poslanec Sean Roberts, by zařadil fyzické zlato a stříbro v přímém vlastnictví na seznam přípustných investic, které může Státní pokladník (State treasurer, pozn. red.) držet.

Návrh zákona jednoduše přidává pravomoc držet přímo fyzické zlato a stříbrné slitky – a to způsobem, který nepřebírá rizika protistrany a selhání spojená s jinými státními držbami. Návrh zároveň neuděluje pravomoc nakupovat akcie těžařů, futures kontrakty nebo jiné deriváty zlata.

PSALI JSME: Dluhopisy USA versus zlato

Předepisuje ale požadavky na úschovu a skladování. Státní pokladník by měl držet státní zlato v kvalifikovaném, pojištěném a nezávisle auditovaném depozitáři, nezatíženém žádnými břemeny a fyzicky odděleném od ostatních držených aktiv.

„Vzhledem k tomu, že většina prostředků daňových poplatníků je v současné době uložena v dluhových cenných papírech, které nesou záporný reálný výnos, bylo by pro Oklahomu rozumné zajistit se proti dnešním vážným inflačním rizikům alokací do měnových kovů,“ citoval server JP Corteze, politického ředitele Ligy na obranu zdravých peněz.

Tento týden předložil republikánský senátor Nathan Dahm dva návrhy zákonů o zdravých penězích, které budou projednávány v oklahomském zákonodárném sboru. Jeden z nich by měl odstranit daně z příjmu státu Oklahoma z výměny nebo prodeje zlata a stříbra. „Daně z prodeje při nákupu drahých kovů Oklahoma již dávno ukončila,“ poznamenal server.

PSALI JSME: Měly by se USA vrátit ke zlatému standardu?

(luk)