Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Dluhopisy USA versus zlato

Janet Muiová, ekonomka Cazenove Capital, si myslí, že investování do zlata je nejlepším způsobem, jak poradci a správci fondů mohou ve svých portfoliích zajistit rizika. Zlato podle ní inklinuje k dobrému výkonu, když je geopolitická nejistota vysoká, protože funguje jako zásoba hodnoty.

Zlato nevyplácí dividendy ani úroky, takže pokud jsou výnosy amerických dluhopisů vysoké, je zlato jako bezpečné útočiště méně atraktivní. Foto: iStock

Zlato je považováno za bezpečné aktivum, protože je omezená nabídka, což se projevuje zejména v době vysoké inflace. Významnou hybnou silou ceny zlata jsou výnosy z vládních dluhopisů USA. Ty jsou rovněž považovány za bezpečný přístav, a proto soutěží se zlatem, napsal deník Financial Times, který se zabýval otázkou, zda je lepší investovat do zlata, nebo do amerických vládních dluhopisů.

Zlato nevyplácí dividendy ani úroky, takže pokud jsou výnosy amerických dluhopisů vysoké, je zlato jako bezpečné útočiště méně atraktivní. Pokud je příjem z amerických dluhopisů nízký, pak zlato vypadá atraktivněji a jeho cena stoupá. To je hybnou silou amerických dluhopisů, uvedl deník v polemice.

Není však jedinou. Přestože obchodní válka mezi USA a Čínou vykazuje známky ubývání aktivity, Muiová uvedla, že vzestup Číny znamená pro USA konkurenci, z čehož plyne, že mezi sebou budou dál bojovat a ovlivňovat světové hospodřství.

K tématu se vyjádřil i Tom Sparke, investiční manažer britské firmy GDIM, která má ve správě 440 milionů liber. Pro Financial Times poznamenal, že zlato jako defenzivní zajištění je v pořádku, leč má svá omezení.

Nestálost ceny

„Nepředpokládáme, že naše obvyklá ochranná aktiva, jako jsou vysoce kvalitní dluhopisy, budou mít potenciál k náhlému a dramatickému poklesu hodnoty, jak se může stát u zlata. Zlato kleslo v posledním čtvrtletí minulého roku o 13 procent, což nás nutí být poněkud rezervovaní co se týče jeho množství.“

Jason Hollands, jednatel britské investiční společnosti Tilney, v polemice dodal, že Tilney má ve spravovaných portfoliích malou alokaci zlata, které považuje za pojistku pro případ výrazného kolapsu důvěry na trhu, jako je například úvěrová krize. 

Dodal však: „Je důležité zdůraznit, že ceny zlata mohou být velmi nevyrovnané. Zlato není stálou třídou aktiv a v posledních letech měly ceny zlata vyšší volatilitu než globální i britské akcie.“ Tilney spravuje aktiva v hodnotě přesahující 24 miliard liber.

Kompletní stupně vítězů

Závislost zlata na rozličných okolnostech světového dění je všeobecně známá a je také rovněž důvodem jeho aktuální vysoké ceny. V Británii přeskočila v pátek psychologicku hranici 1200 liber za unci (přes 1570 dolarů) a potěšila zejména ty, kdo do zlata investovali.

V Británii v souvislosti s brexitem došlo k ohromnému přílivu investic do burzovních fondů zlata (ETF). Z evropského hlediska patřily loni britské ETF mezi nejvýkonnější a podle údajů organizace nejvýznamnějších těžařů zlata (bez vyloučeného Ruska) World Gold Council obsadily v žebříčku výkonnosti první tři místa, tedy kompletní stupně vítězů.

(rek)