Zlato (oz) / USD
1 840,20
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
39 381,02
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,06 %
USD / CZK
21,40
0,02 %
Zlato
Amatér při své druhé výpravě odkryl v Dánsku poklad snů

Badatelé jsou nadšeni a hovoří o jednom z největších, nejcennějších a nejkrásnějších zlatých pokladů v dánské historii – dvěma slovy o „nálezu snů“. Vědci v Dánsku jsou nadšeni nálezem zlata starého přibližně 1500 let.

Ve Vindelevu, pouhých pět mil od Jellingu, který se v 10. století stal kolébkou Dánska, žil již v 500. letech 13. století velmož, který dokázal vytvořit bohatství a přilákat zručné řemeslníky. Z dosud neznámých důvodů se na počátku 500. let rozhodl zakopat obrovský zlatý poklad. Foto: Vejlemuseerne

Je to jeden z největších, nejcennějších a nejkrásnějších zlatých pokladů v dánské historii, oznámilo v neděli Muzeum ve městě Vejle.

Podle televize SAT 1 potvrdilo, že amatérský archeolog objevil pomocí detektoru kovů 22 předmětů, které pocházejí pravděpodobně z 5. století a mají celkovou hmotnost 945 gramů. V tiskové zprávě muzeum hrdě hovoří o „obrovském nálezu kilogramu zlata“ a o medailonech „velikosti podšálku“.

Medailony a mince

„Paradoxně se tak stalo krátce poté, co si muž, jehož identita zůstala v utajení, koupil detektor kovů a vydal se pro ukrácení chvíle na svou druhou hledačskou výpravu,“ napsal list Frankfurter Rundschau.

Foto: Konserveringscenter Vejle

Poklad se skrýval poblíž města Jelling, kdysi významného centra země a prvního sídla vikingských panovníků, které se stalo se důležitou archeologickou lokalitou. Ve městečku stojí také dva runové kameny, jež patří k nejznámějším v Dánsku, a pohřební mohyly. Lokalita se v roce 1994 dostala i na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Nález tvoří především jemně zdobené medailony. Z některých římských mincí byly vyrobeny šperky. Jiné předměty nesou motivy a runové nápisy, které by mohly odkazovat na tehdejší panovníky, avšak nepochybně se vážou na severskou mytologii.

„Je tu spousta symbolů, z nichž některé jsou pro nás neznámé. Právě tato symbolika, ne množství, činí nález výjimečným,“ prohlásil představitel muzea Mads Ravn. Poklad bude vystaven ve Vejle od 3. února 2022.

Foto: Vejlemuseerne

Archeologická bomba, míní shodně odborníci

Morten Axboe srovnává význam artefaktů s tzv. zlatými rohy z Gallehusu, dvěma rohy na pití, které patří k nejslavnějším předmětům dánské historie. Jeho kolega Peter Vang Petersen z Národního muzea v Kodani hovořil o „nálezu snů“. „Velikost, kvalita a zpracování jsou výjimečné. Bez přehánění máme co do činění s archeologickou bombou, o níž sní každý, kdo kope do země,“ vysvětluje.

Podle prvních názorů mohl poklad uložit do země jeden z bohatých místních obyvatel jako oběť bohům v chaotické době, kdy klima severní Evropy změnila erupce sopky na Islandu v roce 536, která zahalila oblohu oblaky popela.

Muzejní spolek zdůraznil: „Fascinující cesta zlata nám vypovídá mnohé o evropském kontinentu, který byl již v době železné úzce propojen obchodem a válkami.“ V Dánsku se dobou železnou rozumí zhruba období od roku 500 př. n. l. do počátku doby vikingské kolem roku 775 n. l.

PSALI JSME: Přiznali zapřený poklad. Teď jim hrozí i vězení

(plk)