Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přiznali zapřený poklad. Teď jim hrozí i vězení

Je to příběh jako z dobrodružného románu. Dva hledači militarií, předmětů s vojenskou tématikou, propátrávali loni v létě se svými sondami okolí Ellwangenu. A narazili přitom na jeden z nejpozoruhodnějších pokladů objevených ve spolkové zemi Bádensko-Württembersku na jihozápadě Německa. Řešili tak dilema: Nahlásit, anebo si ho nechat?

Mince jsou ze třináctého a čtrnáctého století. Jde o jeden z dosud největších objevů v regionu. Foto: iStock

Muži ve věku 22 a 28 let se rozhodli pro mlčení a zapřeli deset tisíc zlatých i stříbrných mincí ze středověku. O několik měsíců později začalo jednoho z nich hryzat svědomí. Ohlásil proto dodatečně nález Zemskému úřadu pro památkovou péči, který okamžitě informoval Zemský kriminální úřad. A výsledek? Prokuratura v Ellwangenu případ vyšetřuje pro podezření ze zatajování a zpronevěry. Trestní zákoník Spolkové republiky postihuje takové počínání v případě usvědčení a odsouzení sazbou až do tří let vězení.

„V Bádensku-Württembersku totiž platí, že všechny významné nálezy se stávají majetkem země. Během čtyř pracovních dnů musejí být oznámeny buď památkovému úřadu, nebo radnici,“ připomněla televize SWR.

„Mince pocházejí ze třináctého a čtrnáctého století. Jde o jeden z dosud největších objevů v regionu a archeologický objev mimořádného významu,“ potvrdila Steffanie Schönebergová ze Zemského vlastivědného muzea ve Stuttgartu s tím, že odhadovanou cenu po dohodě s policií zatím nezveřejní.

Hledá se vlastník i jeho motiv

Letos v květnu prohledali vyšetřovatelé byt dalšího hledače pokladů, jenž se s dvojicí přátelil, i přestože u jejich osudového nálezu fyzicky nebyl. Našli u něho kromě mincí také bronzový prsten se zasazeným drahokamem, úlomky keramiky a zbytky látky, která velmi pravděpodobně sloužila jako obal cenností.

Zatím není jasné, kdo a proč ukryl bohatství pod zem. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nesdělují úřady žádné podrobnosti.

(plk)

Další z kategorie Zlato