Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

A zase úřadoval magický dolar

Třídenní zlatá jízda skončila. Minulý pátek v české měně zlato za jediný den zlevnilo ze 43 593 na 42 603 koruny, než se pád ceny stabilizoval. Denní skoky o 40 dolarů, tedy o 850 korun se v závěru týdne staly běžnou událostí. Ve středu byla maximální cena 2 079,76 dolaru rekordní, ale minimální cena téhož dne činila 2 030,45 dolaru.

Průměrná týdenní cena zlata vykázala minulý týden dosud nevídaných 2 009,41 dolaru za unci. Ilustrační foto: iStock

O dva dny později už se zlato dalo pořídit za 2 008 dolaru, když maximální cena byla o 42 dolarů vyšší. A jako vždy rozhýbal cenovou houpačku americký dolar, potažmo data americké ekonomiky.

Ministerstvo financí USA totiž zveřejnilo, že ekonomika přidala v dubnu 253 tisíc nových pracovních míst, což je mnohem víc, než očekávaných 179 tisíc a 165 tisíc z předchozího měsíce. Pro zbytek světa nezáživný údaj poslal zlato na americké burze na sestupnou dráhu.

Americký dolar v reakci na pokles nezaměstnanosti na 3,4 procenta a růst hodinového výdělku začal být opět populární, což vždy silně útočí na cenu zlata denominovaného právě v americkém dolaru.

PSALI JSME: Nový rekord ceny zlata: 2 079,76 dolaru za unci

Pozitivní zpráva o trhu práce by také mohla zmařit naději na pauzu ve zvyšování úrokových sazeb, což by dolarové investice opět povzbudilo.

Z pohledu investorů pozitivní obrat oživil chuť opět riskovat i na akciových trzích. Ale i přes všechny tyto překážky vykázala průměrná týdenní cena zlata dosud nevídaných 2 009,41 dolaru za unci.

„Nyní bude zajímavé sledovat, zda nižší cena zlata přiláká kupce a zastaví propad ceny, nebo zda pokračující pokles znamená konec víc než půl roku růstového trendu, zda následující dny skutečně potvrdí, že rekordní cena zlata jen zdolala krátkodobý vrchol a nyní bude čekat na nějakou smysluplnou korekci,“ konstatuje komentář serveru FXStreet. Není od věci připomenout, že 8. března stála unce zlata o 200 dolarů míň než dnes.

PSALI JSME: Zlato v týdnu už podruhé přeskočilo 2 000 dolarů za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato