Zlato (oz) / USD
1 961,97
0,83 %
Jistota ve vlastních rukou
0

2 000 dolarů za unci zlata opět na dohled

Třikrát za poslední tři roky přeskočila cena zlata magickou hranici 2 000 dolarů za troyskou unci. Analytici se nyní ptají, zda se to povede i počtvrté. Mnohé tomu nahrává. Inflace v USA i ve Velké Británii a Evropské unii klesá, naděje na vyšší výnosy ze zdražování peněz rovněž, státní dluhopisy už neslibují nic nového. Když výnosy klesají a dolar také, zlato obvykle získá.

Americká finanční skupina Citi předpovídá, že cena zlata může nakrátko vyskočit až na 2 150 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Jinými slovy, burzovní makléři nyní zvažují, zda americká centrální banka (Fed) pod vlivem těchto zpráv nezastaví zvyšování úrokových sazeb, protože Fed dal zcela jasně najevo, že při rozhodování o jeho tempu bude sledovat údaje o inflaci a zejména té jádrové.

„Pokud nadcházející data o inflaci a trh práce budou nižší, než trh očekává, mělo by to zvednout zlato. Proč? Protože méně agresivní úrokové sazby by měly oslabit dolar a poslat jeho výnosy níž, což obvykle zvedá cenu zlata,“ vysvětluje makléřský web FXStreet.

A také poznamenává, že velmi silné sezónní tendence k vyšším nákupům fyzického zlata v srpnu také mohou zvýšit jeho cenu: „Investoři si budou muset dávat pozor, aby jim cena neulétla na 2 100 dolarů.“

PSALI JSME: Zlato už potřetí přeskočilo laťku 2 000 dolarů za unci

Také americká finanční skupina Citi předpovídá, že cena zlata může nakrátko vyskočit až na 2 150 dolarů za unci a předpokládá průměrnou cenu zlata v letošním roce 1 957 dolarů a v roce příštím 2 040 dolarů.

Cena žlutého kovu se zatím nenápadně přiblížila k 2 000 dolarů za unci, když jí k překonání této bariéry chybělo necelých 16 dolarů.

„Spotové zlato zdražilo na 1 984,68 dolaru za unci, zatímco burzovní objednávky na nákup zlata za tři měsíce (futures) se nebály ceny 1 987,25 dolaru za unci,“ připomíná server Investing.com s poznámkou, že očekávání pauzy ve zvyšování úrokové sazby v Americe v posledních týdnech srazila dolar tak, že z toho těžil trhy s kovy, zejména se zlatem.

PSALI JSME: Cena zlata v tomto týdnu překročila 2000 USD za unci, je blízko rekordu

(rek)

Další z kategorie Zlato