Unie poukazuje na to, že ve srovnání s pivem jsou lihoviny zatížené spotřební daní téměř trojnásobně. Z lihovin loni stát vybral 9,2 miliardy Kč. Pivovary na dani zaplatily 4,5 miliardy Kč, to odpovídá 32 procentům z celkové částky vybrané na spotřební dani.
Čtyřmi procenty se na inkasu spotřební daně podílí podle unie šumivé víno, do rozpočtu přineslo 553 milionů Kč. Unie zároveň upozornila na to, že ostatní takzvaná tichá vína mají nulovou spotřební daň, přestože se dvě třetiny vín na českém trhu dováží. V debatách o daních se možnost zdanit i tichá vína již objevila, odmítá to například ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Unie uvedla, že podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Celní správy se pivo na spotřebě alkoholu podílí ze 46 procent, lihoviny z 29 procent a víno z 25 procent.
Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník uvedl, že stát vytváří různou mírou zdanění klamnou představu, že víno nebo pivo obsahuje jiný alkohol než takzvaný tvrdý alkohol. „Tyto nápoje ale obsahují ten samý alkohol jako lihoviny, a co víc, vypije se ho ve formě piva a vína třikrát více. Spotřeba šumivého vína vzrostla za posledních deset let o 90 procent, spotřební daň se u něj ale neměnila posledních 20 let,“ dodal.
Unie si nechala u agentury Ipsos v únoru na vzorku 1000 respondentů zpracovat průzkum, podle kterého lidé za nápoj s nejvyšším obsahem alkoholu označují velký panák 40procentní lihoviny. Ten obsahuje 13 gramů alkoholu a jako nápoj s nejvyšším obsahem alkoholu ho označilo devět z deseti respondentů. Unie ovšem uvedla, že jedna sklenice se dvěma decilitry bílého vína může obsahovat až 19 gramů alkoholu a velké desetistupňové pivo obsahuje průměrně 16 gramů alkoholu.
Podle Darebníka si lidé pletou procenta napsaná na lahvi alkoholu na jeden litr nápoje se skutečným množstvím, které vypijí. „Argumentují tím, že pivo obsahuje jen čtyři až pět procent alkoholu, ale vodka 40 procent a více. Už si však neuvědomují, v jakém množství daný nápoj konzumují. V půllitrové porci piva tedy vypijí více alkoholu než ve čtyři centilitry velkém panáku vodky,“ řekl.
Hospodářské noviny uvedly, že podle jejich informací ministerstvo financí chystá pětiletý plán na zvyšování spotřební daně na tvrdý alkohol. Příští rok by mohla být o deset procent vyšší a v dalších letech se zvyšovat o pět procent. Do roku 2028 by to znamenalo zdražení půllitrové lahve vodky pouze na dani o 25 korun proti současnosti, napsaly Hospodářské noviny.
(ČTK)