Směrem vzhůru indikátor táhl především propad výnosů desetiletých vládních dluhopisů, proti červnu o 43 bodů. Důvody tohoto vývoje ležely podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura především v zahraničí, když nečekaně pesimistické signály z americké i evropské ekonomiky vedly trhy k přecenění očekávání vývoje měnových politik americké centrální banky Fed a Evropské centrální banky směrem k agresivnějšímu snižování sazeb.
Zhoršující se geopolitický vývoj dále podpořil poptávku po státních dluhopisech jakožto bezpečných aktivech. Nabídkové sazby hypoték se za dva měsíce snížily na průměru o devět bodů na 5,42 procenta. Hrubá roční výnosnost nájemného stoupla proti červnu o dva body na 3,94 procenta následkem u rychlejšího růstu cen nájmů proti tempu zdražování bytů, uvedl Pour.
Z krajských měst podle něj nejvyšší hrubou roční výnosnost nájemného nabízely nadále nemovitosti v Ústí nad Labem, zatímco na opačném konci žebříčku bylo nadále Brno. V srpnu vzrostla výnosnost nájemného proti červnu v osmi krajských městech, nejvíce v Ústí nad Labem, o 73 bodů. Klesla hlavně v Jihlavě, a to o 48 bodů
Pozorovaný vývoj cen bytů zvyšuje podle Poura obavy z nafukování iracionální bubliny na trzích. Ačkoliv jsou byty i po nedávném snížení dlouhodobých úrokových sazeb nadále relativně nevýhodnou investiční příležitostí, iracionální víra v bezmezný růst jejich cen může poptávku dočasně živit i nadále. „Nadále se však domníváme, že déletrvající růst cen bytů je v současných podmínkách nepravděpodobný. Z velké části mohou tvořit zvýšenou poptávku zájemci o vlastní bydlení, kteří nákup bytu v posledních dvou letech odkládali,“ dodal analytik.
(ČTK)