Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trinity: Autoprůmysl patří mezi nejvíce zasažené obory ekonomiky

Autoprůmysl patří společně se stavebnictvím, velkoobchodem a cestovním ruchem mezi nejvíce zasažené obory české ekonomiky pandemií koronaviru a následnými protipandemickými opatřeními. A to jak za celé období od letošního ledna až do konce srpna, tak za období měsíců června až srpna. Vyplývá to z dat Trinity Bank a společnosti SAB Finance v souvislosti s obratem devizových obchodů jejích klientů, které dnes novinářům představil hlavní ekonom banky Lukáš Kovanda.

Autoprůmysl patří společně se stavebnictvím, velkoobchodem a cestovním ruchem mezi nejvíce zasažené obory české ekonomiky pandemií koronaviru a následnými protipandemickými opatřeními. Foto: Škoda Auto

Odolnost vůči dopadům protipandemických opatření podle dat Trinity Bank vykazuje vedle odvětví informačních a komunikačních technologií také třeba potravinářství, kde například ve výrobě nápojů, včetně lihu, došlo od června do srpna k meziročnímu nárůstu ekonomické aktivity.

„Pandemie koronaviru svědčí poptávce po konzumním lihu, jejž lze využít pro přípravu vlastní dezinfekce na ruce,“ uvedl Kovanda. Za celé období od ledna do srpna si podle něho meziročně polepšují také firmy z textilního průmyslu. Těží ze zakázek na šití roušek a dalších ochranných textilních pomůcek, ale například i stanů pro veřejné služby, vysvětlil.

Při závažném průběhu druhé vlny pandemie koronaviru lze podle Kovandy předpokládat opětovné zesílení dosavadního dopadu na jednotlivé sektory. V odvětvích s nižší setrvačností, jako je průmysl, lze v krajním případě podle něho očekávat průběh krize ve tvaru písmene W, v sektorech s delší setrvačností, jako je stavebnictví, prohloubení krize typu písmene U.

Naopak při poměrně nezávažném průběhu druhé vlny počítá Kovanda s tím, že vývoj v posledním čtvrtletí letošního roku bude ve flexibilních sektorech s nízkou mírou setrvačnosti, jako je třeba prodej mobilních telefonů, v předvánočním čase do značné míry kompenzovat výpadek z předešlé části roku. „Za ekonomiku jako celek ale ke kompenzaci výpadku rozhodně v předvánočním čase nedojde ani při relativně nezávažném průběhu druhé vlny pandemie,“ uzavřel.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova