Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Těžba lithia je poslední dva roky v ČR politicky citlivé téma

Výběr informací o připravované těžbě lithia v ČR. Společnost ČEZ podmínečně souhlasila, že poskytne firmě European Metals Holdings dva miliony eur a uzavře s ní partnerství v projektu na těžbu lithia v Krušnohoří.

Připravovaná těžba lithia je poslední dva roky v České republice politicky citlivé téma. Foto: Wikipedie

– Připravovaná těžba lithia je poslední dva roky v České republice politicky citlivé téma, které výrazně ovlivnilo atmosféru před volbami do Sněmovny na podzim 2017. Spory vypukly poté, co 2. října 2017 (tedy necelé tři týdny před volbami) tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal s European Metals Holdings (EMH) memorandum o porozumění, týkající se možné těžby kovu na Cínovci.

– Už o den později prezident Miloš Zeman během své návštěvy Ústeckého kraje řekl, že v těžbě lithia by se měl angažovat státní podnik. Byla by to záruka, že prostředky zůstanou v ČR. Ostře se o memorandu vyjádřil šéf ANO, nynější premiér Andrej Babiš, jenž je označil za „krádež ČSSD za bílého dne“. Podle volebního lídra sociální demokracie Lubomíra Zaorálka ale postupoval Havlíček v rámci toho, co umožnily předchozí kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

– Kvůli lithiu se čtyři dny před začátkem voleb mimořádně sešla Sněmovna. Poslanci přijali usnesení, ve kterém požádali vládu, aby zrušila platnost memoranda. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se poradí s právníky. EMH oznámila, že její zájem o těžbu trvá, firma chtěla o projektu jednat s novou vládou. Společnost také uvedla, že chce dostát závazkům z memoranda a že už jednala se státním podnikem Palivový kombinát Ústí a připravuje jednání se státním podnikem Diamo.

– Memorandum, které Sobotkova vláda ještě před jednáním Sněmovny hlasy ministrů za sociální demokracii a KDU-ČSL odmítla zrušit, nakonec začátkem loňského roku vypověděl ministr průmyslu v menšinové vládě ANO Tomáš Hüner (kabinet, který nezískal důvěru, byl už tou dobou v demisi). Předtím sice Hüner oznámil, že se připravuje dodatek memoranda, po ostré kritice ze strany premiéra Babiše, který po volbách označil dokument za nesmyslný a neplatný, ale přikročil k výpovědi.

– EMH reagovala na ministrův krok oznámením, že případnou těžbu u Cínovce nadále připravuje. Vypovězení memoranda podle ní nehraje roli, firma má totiž v lokalitě přednostní právo k těžbě. Začátkem loňského října pak oznámila, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu. Babiš ale řekl, že klíčová povolení – posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti – zatím vydána nejsou.

– Průzkum cínoveckého ložiska lithia je výsledkem činnosti společnost Geomet (nyní vlastněné EMH), kterou před v roce 2007 založila skupina českých geologů. Původně se zabývala možným využitím jiných kovů, například cínu nebo wolframu. Ty se zde těžily do roku 1990, poté už se ale dobývání nevyplatilo. Se stoupající cenou lithia Geomet zaměřil svou pozornost na tento kov. „Obrat nastal ve chvíli, kdy Elon Musk označil lithium za nový benzin,“ řekl spoluzakladatel firmy Otto Janout.

– Kromě Geometu, který se chystá na hlubinnou těžbu, se získáváním lithia zabývá i společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Kov chce získávat z povrchového odkaliště po starší těžbě rud na Cínovci. Tento způsob těžby má trvat pět až šest let a firma má všechna potřebná povolení. Letos v březnu zahájila skrývku horní vrstvy zeminy na místě budoucí těžby, s dobýváním kovu ale čeká na vznik odběratelského řetězce.

– V polovině dubna státní podnik Diamo oznámil, že chce ověřit zásoby lithia a dalších kovů v okolí Krupky na Teplicku. Firma již podala žádost o stanovení průzkumného území pro vyhledávání a průzkum výhradních ložisek. Diamu v říjnu 2017 tehdejší Sobotkova vláda uložila, aby hájil vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin. Jméno firmy se letos v médiích objevilo i v souvislosti s podezřením, že před lety nevýhodně prodala pozemky na Cínovci společnosti RSJ.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova