Zlato (oz) / USD
2 338,57
0,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Šperkařské družstvo Granát začalo v Dolní Olešnici těžit granáty

Šperkařské družstvo Granát Turnov začalo v těchto dnech v Dolní Olešnici na Trutnovsku s těžbou českých granátů. Povolení od úřadů družstvo po několika letech příprav získalo pro těžbu na ploše o rozloze asi dvou hektarů ve střední části obce. Družstvo odhaduje, že těžba potrvá tři až čtyři roky. ČTK to dnes řekl jeho obchodně-výrobní ředitel Václav Břichňáč.

Družstvo odhaduje, že by z lokality mohlo získat až 500 kilogramů granátů různých velikostí a kvality. Foto: Wikipedie

Družstvo Granát, které je s 230 pracovníky největším výrobcem šperků s českými granáty, nynější těžbou navazuje na dolování granátů v Dolní Olešnici v lokalitě Vestřev mezi lety 1991 až 2007. Plochu po této těžbě již firma v minulosti zrekultivovala. Hlavním zdrojem granátů pro šperkařskou výrobu Granátu je povrchový důl v Podsedicích na Litoměřicku, kde je předpoklad těžby nejméně do roku 2040.

Těžbu v Dolní Olešnici družstvo Granát pokládá za možnost, jak se českými granáty pro svou výrobu šperků předzásobit. Granáty z Olešnice se od podsedických liší povrchem a tvarem. Olešnické jsou plošší a jejich povrch vykazuje takzvanou korozi.

Těžba v Dolní Olešnici bude povrchová do hloubky 3,5 až čtyř metrů. Těžbu úřady povolily s řadou podmínek týkajících se například hluku, prašnosti či ochrany vod. „Snažíme se nepříjemné dopady vůči obci minimalizovat. Například hladinu vody ve studních v Dolní Olešnici pravidelně monitorujeme,“ řekl Břichňáč. Těžba se také musí v určené vzdálenosti vyhnout potoku či inženýrským sítím.

Družstvo odhaduje, že by z lokality mohlo získat až 500 kilogramů granátů různých velikostí a kvality. Výtěžnost by mohla být 30 až 40 gramů minerálů z jedné tuny. Bagrem vytěžený štěrkopísek se zpracuje na místě těžby v mobilní třídicí lince. Vytříděný takzvaný granátový koncentrát ve velikostech zrn do zhruba šesti milimetrů pak půjde k dalšímu zpracování do Turnova. „Převoz minerálů do Turnova bude jednou týdně osobním autem. Nákladní vozy z Dolní Olešnice nic odvážet nebudou,“ řekl Břichňáč.

Družstvo chce těžit až na devíti hektarech

V Dolní Olešnici se granáty nacházejí i na dalších místech. Zda se i tam bude v budoucnu těžit, se nyní podle Břichňáče s jistotou říct nedá. „Zatím je stanovená jedna otvírka lokality pro těžbu. Pracujeme na další, ale nikdo neví, jak to při stálém zpřísňování ekologických a jiných předpisů dopadne. Záleží také na dohodě s majiteli pozemků,“ nastínil Břichňáč. V minulosti družstvo zamýšlelo, že by postupně mohlo v Dolní Olešnici těžit ve třech lokalitách o celkové ploše devíti hektarů.

Obec Dolní Olešnice podle starostky Radoslavy Cermanové s těžbou souhlasí, místní lidé se proti těžbě nepostavili. „Družstvo těží na obecních pozemcích. Dali jsme si 12 podmínek, které dodržují, dosavadní spolupráci s družstvem hodnotíme kladně,“ řekla. Z těžby má podle ní obec příjem v řádu stovek tisíc korun ročně.

Granátonosné štěrkopísky jsou i na území sousedních obcí Horní Olešnice a Dolní Kalná. Tamní obyvatelé se ale k možné těžbě v minulosti vyjádřili negativně. Družstvo Granát proto podle Břichňáče o těžbě v katastrech těchto obcí neuvažuje.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova