Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rada ČNB nechá podle analytiků úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ponechá na čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici oslovení ČTK. Zároveň ale podle některých ekonomů roste pravděpodobnost, že během letoška bankovní rada sazby zvýší. Stalo by se tak především v případě, že by hrozilo dlouhodobější setrvání inflace blízko tří procent a zlepšovala by se situace v zahraničí.

Podle některých ekonomů roste pravděpodobnost, že bankovní rada během letošního sazby zvýší. Foto: iStock

Na posledním jednání 18. prosince nechala rada ČNB úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na dvou procentech. Dva členové rady, Vojtěch Benda a Tomáš Holub, přitom tehdy hlasovali pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu.

„Rozhodování ČNB ohledně sazeb bude složité. Dilema, zda sazby zvýšit či nikoliv, trvá již od srpna, přičemž argumenty na obě strany v posledních týdnech spíš zesílily. Šanci na zvýšení sazeb odhaduji na 30 procent, na ponechání sazeb 70 procent. Rozhodnutí téměř jistě nebude jednomyslné,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Na jednu stranu je podle něj patrnější, že česká ekonomika v posledním čtvrtletí 2019 poměrně výrazně přibrzdila a její následné oživení je zatíženo novými riziky. Na druhou stranu podle Sobíška nově zveřejněná prognóza ukáže, že se prodlužuje období, po které bude inflace překračovat meziroční tři procenta.

Zvýšení inflace sice podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka na chvíli vrátilo do hry úvahy o dalším zvýšení úrokových sazeb. „Nicméně měnová politika by se měla řídit prognózou inflace, nikoli současným dočasným zvýšením inflace. Proti zvyšování sazeb mluví také posílení kurzu koruny a nadále nevýrazné výsledky z reálné ekonomiky. Pravděpodobnost změny úrokových sazeb zůstává nadále nízká,“ uvedl.

Pro ponechání sazeb bez změny podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera hovoří stále méně přesvědčivé oživení v zahraničí. Naopak opatrný růst sazeb podle něj podporuje nadále přehřátý trh práce, který společně s pokračujícím svižným růstem mezd zvyšuje domácí inflaci. „Ačkoli příští týden zůstanou sazby ještě na stávající úrovni, jedno opatrné zvýšení sazeb v první polovině letošního roku vyloučit nelze. Pokud se totiž zahraniční data začnou postupně zlepšovat, většina v bankovní radě se pro jedno zvýšení sazeb patrně najde,“ uvedl.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je pro únorové zasedání ČNB nejpravděpodobnějším scénářem ponechání úrokových sazeb beze změn na stávajících úrovních. „Momentálně však nelze jednoznačně říci, zda budou sazby stabilní i po celý letošní rok, ačkoliv tento scénář je zároveň tím nejpravděpodobnějším,“ upozornil.

„Inflace je sice nad komfortní zónou ČNB a pravděpodobně tam pár měsíců zůstane, na druhou stranu domácí ekonomika viditelně ve vleku eurozóny zpomaluje. A i když věříme, že průmyslová recese v řadě evropských zemí v čele s Německem dosáhla na konci roku 2019 svého dna, koronavirus a riziko výraznějšího zpomalení Číny vnáší do hry nová rizika a nejistoty. ČNB se proto podle našeho názoru zatím neodváží sáhnout k dalšímu zvýšení sazeb a bude vyčkávat,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova