Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Prognóza MF je podle výboru pro rozpočtové prognózy realistická

Aktuální makroekonomická prognóza ministerstva financí je podle hodnocení Výboru pro rozpočtové prognózy realistická. Ministerstvo v predikci, kterou chce využít pro přípravu novely státního rozpočtu na letošní rok, zhoršilo odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,1 procenta. Pro vyhodnocení makroekonomické prognózy jako realistické hlasovalo na čtvrtečním on-line jednání výboru pět ze sedmi přítomných členů, dva považovali prognózu za optimistickou. ČTK to dnes sdělil předseda výboru Pavel Sobíšek.

Ministerstvo financí v nejnovější lednové prognóze zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta. Foto: iStock

Výbor jako realistickou vyhodnotil také predikci příjmů sektoru vládních institucí. Pro toto hodnocení hlasovalo šest členů a jeden považoval odhad příjmů za optimistický.

„Většina členů Výboru považovala makroekonomickou prognózu MF za kvalitní a souhlasila s jejími závěry v kontextu okamžiku její uzávěrky. Odchylky od prognózy viděla většina členů na optimistické straně, a to spíše u jednotlivých parametrů prognózy než z hlediska jejího celkového vyznění. Mezi rizikovými parametry byly nejčastěji zmiňovány trh práce, inflace a investiční aktivita,“ uvedl Sobíšek. Jeden člen výboru podle něj považoval za mírně optimistické téměř všechny odhadované veličiny, na jednání výboru se ale vyskytl i názor, že se prognóza pohybuje mezi realistickou a konzervativní úrovní hodnocení.

„Členové nicméně zdůrazňovali, že od okamžiku zveřejnění prognózy se rizika vývoje zvýšila, což posunulo hodnocení prognózy k více optimistickému směru,“ doplnil Sobíšek.

Ministerstvo financí v nejnovější lednové prognóze zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta. Schválený schodek rozpočtu na letošní rok 320 miliard korun totiž nepočítá s dopady daňového balíčku, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu. Změna daní by měla podle dřívějších odhadů MF snížit příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Nová výše schodku s ohledem na dopady daňového balíčku by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) měla být stanovena koncem února či počátkem března. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové stoupne schodek minimálně na 400 miliard korun, ministryně to před časem přitom nevyloučila.

Příjmy státu z většiny daní i ze sociálního pojištění by podle odhadu MF měly letos i další dva roky růst. Například na dani z přidané hodnoty by tak měl stát letos získat 447,2 miliardy korun proti loňským 426,4 miliardy korun. Méně by měl ale letos i příští rok stát získat na dani z příjmu fyzických osob kvůli zrušení superhrubé mzdy a souvisejícímu snížení zdanění. Z pojistného na sociální zabezpečení by měl stát získat letos 563,1 miliardy korun. Následně by měly příjmy každoročně růst až na 593,1 miliardy korun v roce 2023.

Úkolem Výboru pro rozpočtové prognózy, ve kterém zasedají přední čeští ekonomové ze soukromé, veřejné i akademické sféry jmenovaní vládou na návrh Národní rozpočtové rady, je posuzovat makroekonomické a rozpočtové prognózy ministerstva financí. Jde o prognózy, které při sestavování rozpočtu a střednědobých rozpočtových výhledů použije nejen stát, ale také státní příspěvkové organizace, státní fondy, veřejné vysoké školy, zdravotní pojišťovny a další veřejné instituce. Výsledek posouzení je MF podle zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti povinno zohlednit při svých prognózách.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova