Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Odborné zkoušky udělalo za dva roky 46.000 finančních poradců

Více než dvě třetiny finančních poradců úspěšně absolvovaly za uplynulé dva roky odborné zkoušky týkající se poskytování spotřebitelských úvěrů. Na základě zákona se od roku 2017 uskutečnilo 66.000 zkoušek, z toho 69 procent zájemců bylo úspěšných.

Povinnost složit zkoušku odborné způsobilosti zavedl nový zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016. Foto: iStock

Pro svoji činnost získalo osvědčení 46.000 finančních poradců, kteří se zabývají poskytováním nebo zprostředkováním spotřebitelských úvěrů či souvisejícími činnostmi. Vyplývá to z dat zveřejněných včera Českou národní bankou a údajů České bankovní asociace.

Nejčastěji skládanou zkouškou je tzv. zkouška kombinovaná, kterou úspěšně absolvovalo přes 27.000 finančních poradců. Úspěšnost se však liší podle typu zkoušky. Zaměstnanci bank přitom u zkoušek vykazovali vyšší úspěšnost než ostatní testovaní. Zkouška kombinovaná je potřebná pro distribuci spotřebitelských úvěrů na bydlení i jiných než na bydlení.

Povinnost složit zkoušku odborné způsobilosti zavedl nový zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016. Stávající finanční poradci, zprostředkovatelé a poskytovatelé i nebankovní prodejci úvěrových produktů museli zkoušku složit a osvědčení získat v dvouletém přechodném období.

Zkouška garantuje profesionalitu poradce

„Každý, kdo poskytoval poradenství či produkty v oblasti spotřebitelských úvěrů, ať již soukromě, či jako zaměstnanec finanční společnosti, musel do konce listopadu 2018 úspěšně absolvovat odbornou zkoušku podle svého zaměření u některé ze společností, které k tomuto akreditovala ČNB. Povinnost získat osvědčení dále platí a všechny osoby a zaměstnanci, kteří se na trh chystají vstoupit nově, musí zkoušku absolvovat,“ uvedla gestorka finančního vzdělávání asociace Helena Brychová.

Zkoušek se zúčastnilo také 547 vázaných úvěrových poradců společnosti Profi Credit, úspěšnost měli 87 procent. „Nešlo o formalitu, ale svědomitě se na ně museli připravovat i poradci s dlouholetou praxí v oboru. Zatímco dříve mohl půjčky nabízet téměř kdokoliv, dneska mají klienti záruku, že půjde o profesionála, který problematice úvěrů opravdu rozumí. Důležité je, aby se lidé se žádostí o půjčku obraceli pouze na licencované poskytovatele a nebáli se požádat poradce o doložení oprávnění k činnosti. Jedině tak se vyhnou nepoctivým subjektům, kterých je na trhu stále hodně,“ řekl ČTK ředitel Profi Creditu Pavel Klema.

Nejčastěji skládanou zkouškou byla zkouška kombinovaná, která je potřebná pro distribuci spotřebitelských úvěrů na bydlení i jiných než na bydlení. Kombinovaných zkoušek se uskutečnilo celkem 37.681, z toho 72 procent bylo úspěšných. Nejméně úspěšnou zkouškou je zkouška nazvaná „Spotřebitelské úvěry jiné než na bydlení“ (61 procent).

Zákon o spotřebitelském úvěru není jediným zákonem, který povinnost vykonat odbornou zkoušku stanoví. V tuto chvíli již běží přechodné dvouleté období pro pracovníky na kapitálovém trhu, kteří musí zkoušku odbornosti rozdělenou do dvou typů složit nejpozději do 3. ledna příštího roku. Obdobně jsou na tom i pracovníci v pojišťovnictví, kteří na splnění povinnosti mají vyhrazenou lhůtu do 1. listopadu 2020, pro ně se otázky a metodické pokyny pro provádění testů na půdě ČNB momentálně připravují.

Další z kategorie Z domova