Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MF: Koncepce kapitálového trhu má přinést vyšší výnosy úspor

Koncepce rozvoje kapitálového trhu v ČR na roky 2019 až 2023 má přinést českým domácnostem další možnost zhodnocování úspor, podnikům alternativu k bankovnímu financování a pražské burze vyšší objemy obchodů. Při prezentaci koncepce to včera řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Koncepci schválila vláda 4. března.

Kapitálový trh v ČR neplní svou funkci, nepřerozděluje efektivně volné finanční zdroje od střadatelů a investorů (domácností) k podnikatelům. Foto: Pixabay

Koncepce chce podpořit rozvoj českého kapitálového trhu zavedením účtu dlouhodobých investic, který srovnává daňová pravidla pro produkty zajištění na stáří. Mezi další opatření k rozvoji trhu mají patřit vzdělávání finančních ředitelů firem ohledně možností financování přes kapitálový trh, zlepšení podmínek fungování tzv. business angels (tedy investorů do začínajících podniků), vytvoření jednodušší formy akciové společnosti nebo větší zapojení penzijních fondů.

„Vláda má za to, že kapitálový trh v ČR aktuálně neplní dostatečně svou hlavní funkci. Tedy především to, aby efektivně přerozděloval volné finanční zdroje od střadatelů a investorů (domácností) k podnikatelům, kteří potřebují financovat svůj rozvoj,“ uvedla předkládací zpráva ke koncepci.

„České ekonomice standardně fungující kapitálový trh chybí. Tenhle vlak jí ujel už na začátku ekonomické transformace,“ řekl ČTK analytik Deloitte David Marek. „Obávám se však, že vládní koncepce toho příliš nezmění. Investoři a firmy v Česku jsou značně konzervativní, a ten, kdo se nebojí vyššího rizika, může využívat nepřeberné množství možností investovat ve světě přes online platformy,“ dodal.

Více investic do českých firem

Efektivně fungující kapitálový trh je nezbytný předpoklad pro rostoucí a inovativní ekonomiku, souhlasil ředitel společnosti Starteepo František Bostl. Vítá jakékoliv snahy o jeho podporu. Ať už je to nová koncepce rozvoje či něco hmatatelnějšího, jako je platforma Start pro financování malých a středních podniků. „Osobně bych rád viděl více investic do českých firem ne od českých oligarchů, zahraničních fondů či bank, ale od drobných a privátních českých investorů, kteří tak podpoří nejen svá penzijní konta, ale především pomohou uchování vytvořené hodnoty v Česku,“ podotkl.

Sektor, který spravuje majetek ve výši ročních výdajů státního rozpočtu, bude mít konečně dokument na vládní úrovni, ve kterém je alespoň v základních rysech stanoveno, kam by měl směřovat, popsala význam koncepce Jana Brodani z Asociace pro kapitálový trh. I když často jde o změny spíše parametrického rázu, jejich řešení může podle ní rozvoji i stabilitě trhu pomoci. Jedním z takových opatření je zavedení účtu dlouhodobých investic, který srovnává daňová pravidla pro produkty zajištění na stáří, a může představovat novou složku penzijních produktů domácností, dodala.

Včera v ČR převládá tradiční bankovní financování (vklady a úvěry), významnou roli hraje i spoléhání se na dotace z EU. Překážkami rozvoje kapitálového trhu v ČR jsou podle zprávy zejména konzervativní rozložení aktiv domácností, malé úspory na stáří, nízké povědomí podnikatelů o možnostech financování podnikání a výzkumu prostřednictvím kapitálového trhu a malá nabídka domácích investičních nástrojů dostupných drobným investorům ve srovnání se západní Evropou.

Čeští občané drží na kapitálovém trhu 12 procent úspor a na bankovních účtech 51 procent. Z tohoto hlediska české domácnosti dostatečně neberou na vědomí, aby výnosy dlouhodobě spořených peněz alespoň překonaly inflaci a neztrácely svou reálnou hodnotu, připomněla zpráva.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova