Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Meziroční inflace v lednu podle ekonomů klesla pod dvě procenta

Meziroční inflace v lednu podle odhadů analytiků oslovených ČTK klesla pod dvě procenta, a to zřejmě na průměrných 1,7 procenta z prosincových 2,3 procenta. Důvodem je vysoká srovnávací základna z loňského ledna a meziroční pokles cen potravin. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v pátek 12. února.

Meziroční inflace v lednu podle odhadů analytiků oslovených ČTK klesla pod dvě procenta, a to zřejmě na průměrných 1,7 procenta z prosincových 2,3 procenta. Foto: iStock

„Tradičně silnější meziměsíční inflace v lednu by se i letos měla opírat o cenový růst ve skupinách potravin, alkoholu a tabáku, bydlení a rekreace a kultura. Zdražení většiny z těchto položek bylo ovšem v lednu loňského roku markantní a letos se zřejmě v takovém rozsahu neodehrálo,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Ten počítá s lednovou meziroční inflací 1,6 procenta, tedy nejslabší hodnotou od listopadu 2016.

„Inflace spotřebitelských cen patrně dále zvolnila tempo. Podle dostupných dat o cenách potravin došlo meziměsíčně ke zvýšení, avšak meziroční příspěvek cen potravin pravděpodobně nadále oslabil. Ceny potravin tak působí desinflačně,“ uvedl také analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Efekt nárůstu spotřební daně na tabákové výrobky se podle něj projeví v inflaci až se zpožděním.

„Za zpomalením meziroční inflace stojí vysoká základna z loňského ledna v kombinaci s pravděpodobným meziročním poklesem cen potravin. Rovněž tempo růstu cen nákladů spojených s bydlením včetně energií je aktuálně o poznání slabší, než tomu bylo na začátku loňského roku. V meziročním srovnání tak k růstu lednové inflace dominantně přispíval oddíl alkoholické nápoje a tabák,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka upozornil, že ohledně vývoje inflace v daném roce obvykle mnoho napoví její hodnota na počátku roku, kdy řada firem provádí pravidelné přecenění svých produktů a služeb. „Tentokrát je ovšem výrazné riziko překvapení, a to oběma směry z důvodu uzavření velké části ekonomiky kvůli pandemii. Především je možné, že řada firem bude přecenění odkládat na dobu, kdy bude výhled na ekonomiku jasnější. Z výsledku inflace za leden nebude možné vyčíst, zda a jak velká část firem přecenění provedla a zda tedy nečekat úpravy cen i v dalších měsících,“ uvedl.

Obdobně se vyjádřil i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Lednovou inflaci je obvykle obtížné odhadnout, jelikož začátkem roku se mění v ekonomice řada cen. Překvapení může přijít z větší části spotřebního koše, a to oběma směry, nejen z cen potravin, které byly v posledních měsících poměrně rozkolísané a stály například za větším než očekávaným zpomalením inflace na konci minulého roku,“ uvedl. Ceny potravin by přitom podle něj v lednu mohly meziročně klesnout a ceny pohonných hmot mírně vzrůst i přesto, že se mírně snížila spotřební daň u nafty. „Letošní nárůst spotřební daně u tabákových výrobků se v cenách patrně projeví až postupně,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova