Snížení českého příspěvku podle Dity Charanzové (ANO) není na pořadu dne. EU by měla posílit výdaje na bezpečnost, ochranu vnějších hranic nebo obranu proti útokům v kybernetické oblasti.
Shodovala se v tom například s Marcelem Kolajou (Piráti), Jiřím Pospíšilem (STAN s TOP 09), Jaromírem Štětinou (ESO) nebo Pavlem Teličkou (Hlas).
Pavel Svoboda (KDU-ČSL) by naopak vzhledem k rozpočtovému výpadku, který způsobí pravděpodobný odchod Velké Británie z EU, podpořil mírné zvýšení příspěvku.
Stejně jako Jan Zahradil (ODS) nebo Pavel Poc (ČSSD) ale vidí možnosti úspor v zefektivnění působnosti činnosti unijních agentur nebo stěhování Evropského parlamentu. Telička prostor pro rušení orgánů EU nevidí.
Kateřina Konečná (KSČM) vidí problém v tom, že EU podle odhadů přichází o 1,7 bilionu korun ročně v daňových rájích. SPD podle Ivana Davida pokládá za nadbytečnou celou současnou EU, stejně jako Vít Jedlička (Svobodní+Radostné Česko). Evropské státy by se podle Jedličky měly propojit spíše na bázi Evropského sdružení volného obchodu.
(ČTK)