Zlato (oz) / USD
2 518,36
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Eurovolební lídři chtějí účelnější hospodaření EU

České příspěvky do rozpočtu Evropské unie by se podle většiny eurovolebních lídrů snižovat neměly. Unie by ale s penězi měla nakládat účelněji a efektivněji. Měla by například zrušit agentury, jejichž činnosti se přikrývají, nebo zrušit stěhování Evropského parlamentu mezi Štrasburkem, Bruselem a Lucemburkem. Vyplývá to reakcí lídrů českých parlamentních uskupení, která letos kandidují do Evropského parlamentu, na anketní otázku ČTK.

České příspěvky do rozpočtu Evropské unie by se podle většiny eurovolebních lídrů snižovat neměly. Unie by ale s penězi měla nakládat účelněji a efektivněji. Foto: iStock

Snížení českého příspěvku podle Dity Charanzové (ANO) není na pořadu dne. EU by měla posílit výdaje na bezpečnost, ochranu vnějších hranic nebo obranu proti útokům v kybernetické oblasti.

Shodovala se v tom například s Marcelem Kolajou (Piráti), Jiřím Pospíšilem (STAN s TOP 09), Jaromírem Štětinou (ESO) nebo Pavlem Teličkou (Hlas).

Pavel Svoboda (KDU-ČSL) by naopak vzhledem k rozpočtovému výpadku, který způsobí pravděpodobný odchod Velké Británie z EU, podpořil mírné zvýšení příspěvku.

Stejně jako Jan Zahradil (ODS) nebo Pavel Poc (ČSSD) ale vidí možnosti úspor v zefektivnění působnosti činnosti unijních agentur nebo stěhování Evropského parlamentu. Telička prostor pro rušení orgánů EU nevidí.

Kateřina Konečná (KSČM) vidí problém v tom, že EU podle odhadů přichází o 1,7 bilionu korun ročně v daňových rájích. SPD podle Ivana Davida pokládá za nadbytečnou celou současnou EU, stejně jako Vít Jedlička (Svobodní+Radostné Česko). Evropské státy by se podle Jedličky měly propojit spíše na bázi Evropského sdružení volného obchodu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova