Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Všechny účastnické fondy penzijního spoření loni klientům vydělaly

Všechny účastnické fondy penzijního spoření za rok 2023 klientům vydělaly, ten nejúspěšnější přes 30 procent. Po předloňském propadu, který byl největší za desetiletou historii účastnických fondů, byl loňský rok naopak pro akciové strategie jedním z nejlepších. Zajímavé výnosy loni zaznamenali i klienti, kteří spoří v konzervativních fondech. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, kterou má ČTK k dispozici.

investice
Všechny účastnické fondy penzijního spoření za rok 2023 klientům vydělaly, ten nejúspěšnější přes 30 procent. Foto: iStock

Účastnické a transformované fondy má v ČR téměř polovina občanů. Aktuálně je v platnosti asi 4,3 milionů smluv a z toho je přes 40 procent v režimu účastnických fondů doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění.

Největší zhodnocení napříč všemi kategoriemi zaznamenaly NN Růstový s 31,1 procenta a Uniqa Akciový s 28,9 procenta. „Zajímavých výsledků dosáhli ovšem také klienti, kteří investovali do konzervativnějších fondů. Nejlepšího výsledku v loňském roce dosáhl Rentea dluhopisový účastnický fond se zhodnocením 10,80 procenta. Nad deset procent vynesly ještě KB dluhopisový a ČS povinný konzervativní fond,“ uvedl analytik Freedom Financial Services Robert Novoměstský.

Penzijní spoření je podle něj dlouhodobý produkt s horizontem 20 až 30 let. Důležitější než výsledek za jeden rok je dlouhodobé průměrné zhodnocení, které účastnický fond přináší. V tomto kontextu neměly masivní propady dynamických fondů v roce 2022 takový význam, protože dlouhodobě přinášejí klientům výnos průměrně kolem pěti, šesti procent ročně, dodal.

Nejvyššího dlouhodobého průměrného ročního zhodnocení dosahuje mezi fondy s kompletní 11letou historií účastnický fond Conseq Globální akciový, a to 7,5 procenta. Naopak pohled na dlouhodobou výkonnost konzervativních účastnických fondů příliš povzbudivý není.

Celková inflace od roku 2013 do konce loňského roku znehodnotila vložené peníze o více než 50 procent. Z fondů s kompletní historií dosáhly největšího celkového reálného zhodnocení Conseq Globální akciový se 46,9 procenta, následuje ČSOB dynamický se 27,6 procenta a třetí místo zaujímá ČS dynamický s 24,2 procenta. Inflace smazala vyváženým portfoliím pětinu a konzervativním strategiím téměř třetinu hodnoty za 11 let, upozornil Novoměstský.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova