Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Za recesí je pokles spotřeby, oživení přijde ve druhém čtvrtletí

Česká ekonomika se v posledním loňském čtvrtletí dostala do recese zejména kvůli nízké spotřebě domácností. Shodují se na tom analytici při hodnocení zpřesněného odhadu vývoje hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mírné hospodářské oživení čekají od letošního druhého čtvrtletí, za celý rok bude růst HDP blízký nule. HDP ve čtvrtém čtvrtletí klesl proti předchozímu kvartálu o 0,4 procenta, uvedl dnes ČSÚ.

nákup
Česká ekonomika se v posledním loňském čtvrtletí dostala do recese zejména kvůli nízké spotřebě domácností. Foto: iStock

„Hlavním bolavým místem české ekonomiky nadále zůstává spotřeba domácností, která klesá pátý kvartál v řadě. A zatímco celá ekonomika není se svým výkonem daleko od předcovidového roku 2019, spotřeba domácností je skoro osm procent pod ním. Ve čtvrtém kvartále šly dál dolů výdaje domácností nejen na zboží dlouhodobé spotřeby, ale opět i útraty za základní zboží včetně potravin,“ upozornil hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

„Propad reálné kupní síly obyvatel způsobený vysokou inflací vedl k dalšímu výraznému omezování reálných nákupů zboží a služeb domácností, které navíc v závěru roku ještě zrychlilo. Z pohledu vlastní spotřeby jsme se tak ještě více vzdálili úrovni dosahované těsně před covidem,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „S vysokou inflací nemá (ekonomika) šanci se odrazit od současného dna, protože většině obyvatel právě inflace snižuje kupní sílu, a navíc je udržuje v poměrně vysoké nejistotě,“ dodal.

„V letošním prvním čtvrtletí s veškerou pravděpodobností zaznamenáme pokles HDP i v meziročním vyjádření,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku HDP meziročně vzrostl o 0,2 procenta. „V mezikvartálním vyjádření by se výkon HDP mohl v letošním prvním čtvrtletí stabilizovat a od druhého čtvrtletí se HDP vrátí k mezikvartálnímu růstu,“ doplnil Jáč. Za celý rok očekává růst HDP nanejvýš 0,5 procenta.

„Celoroční výsledek bude zřejmě blízký stagnaci a je jen otázkou, zda s plusovým či minusovým znaménkem. Počítáme rovněž s tím, že ještě první letošní kvartál ukáže pokles HDP, ale od druhého se nastartuje pozvolný obrat,“ soudí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova