Podle analytiků Raiffeisenbank se v lednu nenaplnily obavy z výrazných úprav ceníků a potraviny dokonce zlevnily víc, než by odpovídalo poklesu daně z přidané hodnoty z 15 na 12 procent. „Je ovšem otázkou, zda tento trend bude pokračovat i nadále, protože prodejci byli v lednu pod celospolečenským drobnohledem a není možné vyloučit, že ke zdražování budou přistupovat postupně během roku. Nicméně i v únoru se zdá, že pokračovalo zlevňování potravin, a je možné, že se do cen na pultech obchodů konečně zohledňuje snižování cen zemědělských výrobců,“ uvedli analytici Raiffeisenbank.
„Oproti předchozímu měsíci během února znatelně zdražily pohonné hmoty, pokračující sezona zimních dovolených působí ve směru růstu cen rekreací a cenovky se téměř jistě posouvaly nahoru i ve stravovacích a ubytovacích zařízeních. Naopak pokračující inflační úlevu vykazují potraviny, slabá poptávka drží na uzdě ceny oděvů, obuvi či bytového vybavení a po novoročním skoku by zhruba stagnovat měly alkoholické nápoje, tabák či energie,“ řekl ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Podle něj meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 procenta, což by odpovídalo meziroční inflaci dvě procenta.
„Ačkoliv meziměsíčně ceny vzrostou, především kvůli růstu cen pohonných hmot a některých služeb, opačným směrem bude působit vliv srovnávací základny, když z meziročního srovnání vypadne vysoký růst cen z loňského února. Celkově také zůstává v cenovém vývoji vliv silně utlumené poptávky domácností,“ uvedli analytici České spořitelny. Podle nich bude únorová meziroční inflace 2,1 procenta.
I v dalších letošních měsících se podle odborníků bude meziroční inflace pohybovat mezi dvěma a třemi procenty. Za celý rok analytici Raiffeisenbank i České spořitelny shodně očekávají průměrnou inflaci 2,4 procenta.
(ČTK)