Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: ČNB zřejmě ani na dalších jednáních úrokové sazby zvyšovat nebude

Česká národní banka (ČNB) zřejmě ani na dalších jednáních úrokové sazby zvyšovat nebude, naopak ve druhé polovině roku by je mohla začít snižovat. Shodli se na tom analytici v reakcích na včereší ozhodnutí bankovní rady o ponechání úrokových sazeb. To podle nich nebylo překvapivé. Bankovní rada ČNB znovu ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Platí od 22. června, je nejvyšší od roku 1999.

procento
Dosavadní rétorika ČNB sice nenaznačuje, že by se sazby měly v blízké době měnit, ale na druhou stranu již někteří členové rady jejich změnu. Foto: iStock

„ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby bez změny, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Ten ani s dalším zvýšením sazeb ze strany centrální banky již nepočítá a naopak předpokládá, že ČNB začne od poloviny letošního roku úrokové sazby mírně snižovat,“ uvedl analytik České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler.

Většina členů bankovní rady sdílí názor, že úrokové sazby s dvoutýdenní repo sazbou na úrovní sedmi procent již dostatečně tlumí poptávku a inflační tlaky v české ekonomice, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Za nepravděpodobnější scénář považuje stabilitu úroků po celé první pololetí 2023, ve druhé polovině letošního roku by ale podle něj ČNB mohla začít úrokové sazby snižovat.

Analytik Komerční banky Martin Gürtler na konci letošního roku odhaduje repo sazbu pět procen, politicky neutrálních tří procent by měla dosáhnout v závěru roku 2024. V důsledku dosavadní vyčkávací politiky bankovní rada podle něj promeškala ideální chvíli pro další zvýšení sazeb, a tedy zároveň i pro dřívější návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli.

„ČNB se zatím drží taktiky zůstat se sazbami na současných úrovních i přes nesouhlas mnoha ekonomických komentátorů. Činí tak na rozdíl od americké centrální banky Fedu a Evropské centrální banky, které své základní úrokové sazby tento týden zvedly,“ doplnil analytik Portu Lukáš Raška.

Dosavadní rétorika ČNB sice nenaznačuje, že by se sazby měly v blízké době měnit, ale na druhou stranu již někteří členové rady jejich změnu připouštějí, řekl ČTK obchodní ředitel společnosti Ebury Tomáš Kudla. Debatu o dalším zvýšení sazeb by podle něj mohl vyvolat případný výrazný lednový růst inflace. Právě absence dat o lednovém růstu cen tak pravděpodobně byla jedním z argumentů pro současné rozhodnutí bankovní rady, podotkl.

Bankovní rada také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. „Se stabilitou sazeb ČNB v tlumení inflace více spoléhá na relativně silný kurz koruny. Není tak překvapující, že oznámení z rozhodnutí obsahuje opět větu o případných intervencích na devizovém trhu, pokud by koruna vykazovala nadměrnou rozkolísanost,“ upozornil analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Koruna v reakci na zveřejnění stanoviska vůči euru mírně zpevnila, do blízkosti maxim včerejšího obchodování, uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Většina bankovní rady tedy podle něj zjevně nadále považuje inflační tlaky v české ekonomice za zvládnutelné za pomoci současné politiky. Ta spočívá v ponechání klíčových sazeb na stávající úrovni, přičemž zároveň ČNB deklaruje připravenost intervenovat na devizovém trhu, čímž výrazně přispívá ke zpevnění kurzu koruny. „To působí protiinflačně, nebo vytváří tlak na pokles cen dováženého zboží, včetně ropy nebo plynu,“ podotkl Kovanda.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova