Zlato (oz) / USD
1 907,43
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zpráva o dalším snížení depozitní sazby ECB znovu oslabila euro

Kurz eura dnes po dočasném oživení znovu oslabil a vůči dolaru sestoupil na nové minimum za posledních sedm měsíců. Jednotnou evropskou měnu oslabila zpráva, že Evropská centrální banka (ECB) v prosinci zřejmě sníží svou depozitní sazbu hlouběji do záporného pásma.

Euro se nejprve zotavilo z pátečního sedmiměsíčního minima 1,0745 za dolar k blízkosti 1,08 USD, odpoledne ale sestoupilo na 1,0742 USD. Za poslední dva týdny kurz eura ztratil proti dolaru téměř šest procent.

Čtyři členové bankovní rady ECB agentuře Reuters sdělili, že nynější diskuse v rámci instituce se už zaměřují na to, jakým tempem snížit depozitní sazbu, za niž banky ukládají své krátkodobé přebytky u ECB. ECB tuto sazbu loni v září snížila na -0,2 procenta. Nedávné kroky švýcarské a dánské centrální banky, které tuto sazbu srazily až na -0,75 procenta, ukázaly, že je možný její hlubší sestup.

Devizovému trhu to potvrdilo rozevírající se nůžky mezi měnovou politikou USA a eurozóny. Od minulého týdne se všeobecně předpokládá, že americká centrální banka (Fed) příští měsíc začne se zvyšováním svých úrokových sazeb.

Zdroj: čtk

Další z kategorie Články