Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato registrované na Comexu dosáhlo nového maxima

V současnosti připadá na 1 fyzickou unci zlata 293 uncí papírového zlata. Na rozdíl od Bitcoinu, který v posledních několika týdnech zdvojnásobil svou hodnotu, to nebyl pro spotové ceny zlata dobrý týden, klesly totiž z $1.180 na méně než $1.100.

Důvody pro prodej zlata nejsou známy, opakovaně však zaznívá spekulace, že kvůli hrozícímu zvýšení sazeb Fedem bude držení zlata ještě méně populární (pokud nejste v Indii, kde se zlato zhodnocuje na stejné úrovni s inflací). Víme však, že 5. 11. celková míra registrovaného zlata na Comexu klesla na čerstvé minimum v souvislosti s dalším převodem „registrovaného“ zlata na „způsobilé“/eligible.

01
To v posledním období snížilo celkové množství dostupného zlata o třetinu na 151,000 uncí neboli o 5 tun, jak můžeme vidět na grafu níže.

02
A jelikož množství papírového zlata i nadále mírně roste …
Tak to znamená že se současnému datu poměr „krytí“ zlata, neboli množství volných pozic na každou unci fyzického zlata, právě dosáhl nového historického rekordu: 293 uncí papírového zlata na každou unci registrovaného fyzického zlata.
03

Zajímavé je, že naposledy jsme byli svědky takového nárůstu poměru „ředění zlata“ na Comexu (čtěte ZDE) před pouhými dvěma měsíci, když podobná „úprava“ snížila inventář zlata registrovaného u správcovské banky JPMorgan o 122,124 uncí. Mnozí tehdy říkali, že „úprava“ se neprodleně obrátí.

O dva měsíce později nejen, že k tomu nedošlo, ale inventář JPMorgan je nyní na hladině pouhých 10.777 uncí registrovaného zlata, zatímco mnoho jiných správců zlata i nadále zažívá buď přímé výběry nebo podobné „úpravy“ zlata.

04

Jak dlouho může tento exponenciální nárůst poměru ředění pokračovat? To nevíme, avšak vzhledem k tomu, že v trezorech systému derivátové burzy Comex zbývá méně než 5 tun registrovaného zlata, doufejme, že konečně bude odhaleno tajemství, co se na Comexu doopravdy děje. Banky by totiž byly schopné „naředit“ fyzické zlato papírovým třeba v poměru 500:1, nebo proč ne 1000:1? Nikdo krom zainteresovaných by si nevšiml, média by dál reportovala tržní cenu… Jenže jednoho dne toto podvodné schéma, jako všechna Ponziho schemata, musí vzít konec.

Autor: Turd Fergusson

Zdroje: TF

Další z kategorie Články