Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato překračuje 200denní klouzavý průměr: důvod k optimismu?

Obchodníci s komoditami vědí, že zlato se chová vysoce cyklicky, a že změnit dlouhodobý cenový trend vyžaduje podstatné fundamentální změny, na nichž funguje trh a sentiment. S tím souvisí nejnovější zprávy o zlatě, které jsou opatrně optimistické pro ty, kteří čekají oživení tohoto drahého kovu. Během několika posledních dnů zlato prolomilo svůj 200denní klouzavý průměr a dosáhlo nejvyšší ceny za poslední tři měsíce, těsně pod $1.200 za unci.

VCAP 1 - chart done_JPg

Zlato: Začíná rally, nebo jen další falešný start?

Přinášíme vám další zajímavou infografiku exkluzivně pro web Zlato.cz.

Tento typ technického průlomu je vzácný: v posledních šesti letech při různých příležitostech zlato překonalo zlato svůj 200denní klouzavý průměr celkem šestkrát. Pokaždé, když se zlato vynořilo nad tento technický barometr, momentum směrem dolů zůstalo zachováno – a cena opět korigovala.

Posledním průlom byl počátekem roku 2015, ale zlato po něm pokleslo zpět přes svůj klouzavý průměr a přišlo -14%, v prorovnání s tím kde před 6 měsíci začalo. V letech 2012 a 2014 došlo k obdobným technickým propadům a zlato dopadlo stejně špatně .
V roce 2012 obchodovalo mimořádně nepříznivě. Po technickém propadu došlo k tomu, že cena zlata vytrvale klesala po dobu 16 měsíců o propastných -28%.
To znamená, že překročení 200denního klouzavého průměru se u investorů stále považuje za důležitou technickou událost. Pokud potřebujete důkaz, ohlédněte se na největší „zlatý run“ v nedávné historii, k němuž došlo v důsledku Finanční krize. Zlato překročilo svůj 200denní klouzavý průměr, když na začátku stálo jen $ 860/oz a vystoupalo o závratných 124% v průběhu příštích 32 měsíců. Dosáhlo zhruba na $1.900 za unci, tedy na nejvyšší cenu (v absolutním měřítku) všech dob.

Takže bude překročení 200 denního průměru znamenat něco i tentokrát? To se nedá říct, ale zajisté zde nechybí seznam ukazatelů, které naznačují, že nastal čas naskočit zpět do zlata.

Další z kategorie Články