Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Články
Zlato je jasná volba!

Proč je zlato jasná volba? Jelikož peněz si můžou banky natisknout kolik chtějí. Peníze jsou dluh, ale zlato má hodnotu. Býkům ve zlatě dělá starosti 50% korekce.

V centrálních bankách pojedou tiskařské stroje dnem i nocí

4. 8. 2015 07:00 |fidea – Daniel Hron

Albert Edwards už léta pochybuje o trvalosti řešení, poslední velké finanční krize, jež nám naservírovaly centrální banky (sazby jsou na nule, tisknou se peníze). Až „vyjde pravda na povrch“ a ukáže se, že emise levných peněz není řešení, vyvolá to jen potřebu dalších peněz, bude podle něj zlaté portfolio nepostradatelná věc.

Zlato má moje stálé sympatie, i když klesá na ceně,“ píše Edwards. Poslední velký zlatý závod přitom byl přímo čítankový příklad – extrémně nízké sazby a přílivová vlna levných peněz na trzích vyvolávaly strach z inflace a zlato jako rezervoár hodnoty získávalo na ceně.

Od té doby se ale zlato propadlo z cca 1 900 USD na méně než 1 100 USD/unci, tedy asi o 40%. 

4_8_ graf

Příčinou byl nejen posilující dolar, který v době evropské dluhové krize a kypícího odkupu aktiv v Japonsku dělal čest své pověsti klidného přístavu.

Centrální banky mají zaděláno na další krizi – tentokrát přijde, až budou úrokové sazby extrémně nízko. Obrovské fiskální deficity povedou k jedinému – tiskařské stroje se rozjedou dnem i nocí. A v takové chvíli je zlato jedinou rozumnou volbou.“

Kontroverzní analytik a provokátor to ve své prognóze vidí optimisticky: „Dlouhodobý pokles je nakonec vždy jen přípravou na strmý růst,“ píše Edwards a přirovnává dnešek k situaci ze 70. let. Viz graf. Albert Edwards vidí zlato jako konstantu a dobrou investici.

ZDROJE:

Business Times

Investiční web

Businessinsider.com

Zerohedge.com