V centrálních bankách pojedou tiskařské stroje dnem i nocí
4. 8. 2015 07:00 |fidea – Daniel Hron
Albert Edwards už léta pochybuje o trvalosti řešení, poslední velké finanční krize, jež nám naservírovaly centrální banky (sazby jsou na nule, tisknou se peníze). Až „vyjde pravda na povrch“ a ukáže se, že emise levných peněz není řešení, vyvolá to jen potřebu dalších peněz, bude podle něj zlaté portfolio nepostradatelná věc.
„Zlato má moje stálé sympatie, i když klesá na ceně,“ píše Edwards. Poslední velký zlatý závod přitom byl přímo čítankový příklad – extrémně nízké sazby a přílivová vlna levných peněz na trzích vyvolávaly strach z inflace a zlato jako rezervoár hodnoty získávalo na ceně.
Od té doby se ale zlato propadlo z cca 1 900 USD na méně než 1 100 USD/unci, tedy asi o 40%.
Příčinou byl nejen posilující dolar, který v době evropské dluhové krize a kypícího odkupu aktiv v Japonsku dělal čest své pověsti klidného přístavu.
„Centrální banky mají zaděláno na další krizi – tentokrát přijde, až budou úrokové sazby extrémně nízko. Obrovské fiskální deficity povedou k jedinému – tiskařské stroje se rozjedou dnem i nocí. A v takové chvíli je zlato jedinou rozumnou volbou.“
Kontroverzní analytik a provokátor to ve své prognóze vidí optimisticky: „Dlouhodobý pokles je nakonec vždy jen přípravou na strmý růst,“ píše Edwards a přirovnává dnešek k situaci ze 70. let. Viz graf. Albert Edwards vidí zlato jako konstantu a dobrou investici.
ZDROJE: