Z historických dat lze vysledovat, že v dobách nízkých úrokových sazeb se zlatu daří dvojnásobně lépe oproti dlouhodobému průměrnému vývoji jeho ceny. Světová rada pro zlato proto v takové situaci doporučuje zdvojnásobit podíl zlata drženého v portfoliu investorů.
Negativní úrokové sazby mohou poptávku po zlatě podnítit hned z několika důvodů:
- Klesají náklady obětované příležitosti
- Možnosti jiných investic jsou omezené
- Klesá důvěra v ničím nekryté měny
- Vzniká nejistota a tržní volatilita
Jinými slovy výhody ostatních investic oproti výhodám držení zlata klesají. Možnost investovat peníze jiným způsobem je značně omezena. Zkrátka nejsou k dispozici instrumenty, které by zaručili nejen alespoň nějaký rozumý výnos, ale i návratnost vloženého kapitálu. Zlatu proto vysloveně prospívá prostředí, ve kterém investoři nemají kam vložit své peníze tak, aby o ně nepřišli.
Světová rada pro zlato zpracovala analýzu, ve které uvádí, že nominálně má 30 % vládních dluhopisů (v hodnotě 8 bilionů dolarů) negativní výnos, zatímco dalších 40 % jich má výnos maximálně do jednoho procenta.
Reálné výnosy očištěné o inflaci pak poskytují ještě horší obrázek současné situace na trhu dluhopisů. Reálné výnosy 51 % všech vládních dluhopisů (v hodnotě 15 bilionů dolarů) mají záporný výnos. Pouhých 16 % z nich pak vynáší do 1 procenta.
To je varovná zpráva pro všechny, kteří si spoří na důchod. Penzijní plány mají obvykle nastavenou velmi nízkou toleranci vůči riziku. Správci penzijních fondů proto investují velkou část svěřených peněz velmi konzervativně a to zejména do „bezpečných“ vládních dluhopisů.
Zlato je z pohledu monetárního systému měnou. Je zároveň jedinou měnou, jež není kontrolována žádnou centrální bankou a jejíž hodnota s rozpínavostí monetární politiky neklesá. Hodnota zlata naopak s rostoucím množstvím nekrytých peněz v oběhu roste.
Autor: Redakce Zlato.cz
Zdroj: WGC, Zlato
ČTETE DÁL:
Bail-in: První řízený bankrot evropské banky
Trojitá čínská bublina – 1. díl: Zadlužení