Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Výsledky zasedání Fedu 27 – 28. října již dnes večer. Sazby se patrně nezvýší

Očekává se, že Federální rezervní systém ponechá ve středu 28. 10. úrokové sazby beze změny, díky čemuž mohou mít USA problém přesvědčit skeptické investory, že tváří v tvář globálním ekonomickým změnám zpřísní svou měnovou politiku do konce roku.

Nejmocnější centrální banka světa, Fed, úrokové sazby nezvýšila již deset let a trhy nevidí prakticky žádnou šanci, že by tak měla učinit na konci tohoto dvoudenního jednání (27. – 28. 10.). Fed má v plánu oznámit své dnešní rozhodnutí o sazbách na 14:00 ET (18:00 SEČ).

shutterstock_318894704

Řada nepříznivých dat ohledně USA i globální ekonomiky vedla až k veřejným disputacím mezi předsedkyní Fedu Janet Yellen a mezi jejímí kolegy. To podnítilo spekulace, že bude se zvyšováním sazeb centrální banka otálet až do roku 2016.
Šestačtyřicet ekonomů, které Reuters oslovil v průzkumech, jednomyslně očekává, že Fed ve středu své cílové sazby pro jednodenní mezibankovní výpůjčky stále na 0-0,25 %, kde jsou již od roku 2008, kdy posloužila snížení sazeb jako  medicína pro zemi sužovanou těžkou depresí.

Finanční trhy přiřazují pouze 30 % šanci na růst sazeb v prosinci a 54 % šanci na takový pohyb v březnu.
Drtivá většina ekonomů očekává zvýšení sazeb v prosinci; stejně tak většina představitelů Fedu.

Tábor skeptiků

Dva představitelé Fedu přesto zpochybnili názor Yellenové.
Guvernéři Fedu Lael Brainard a Daniel Tarullo vyzvali k opatrnosti, argumentovali pomalejším růstem v zahraničí, jenž bude Státům odsávat ekonomickou sílu a bude držet inflaci velmi nízko. Prezident Chicago Fed, Charles Evans, se přidává do tábora tři členů Rady Fedu, kteří jsou ke zvyšování sazeb pro tento rok „skeptičtí“.

Situaci navíc zesložiťují centrální banky od eurozóny po Čínu. Tyto banky uvolňují monetární politiku, čímž drží americký dolar v presu, což škodí americkému dovozu a působí jako brzda inflace. To komplikuje Yellenové její úkol vést Fed a hledát konsens uvnitř FOMC.

Další politická schůzka Fedu, poslední pro rok 2015, se uskuteční 15.-16. prosince.
Ekonomové očekávají, že vystoupení J. Yellen v prosinci, která se uskuteční v návaznosti na zveřejnění říjnových dat o zaměstnanosti, by mohlo nabídnout lepší představu o tom, zda zvýšení přijde letos či až příští rok.

 

Zdroj: Reuters

Další z kategorie Články