Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vůdci zemí APEC odsoudili terorismus a vyzvali k větší spolupráci

Vůdci zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), kteří se sešli na summitu pořádaném na Filipínách, dnes vyzvali vlády, aby naléhavě zvýšily spolupráci v boji proti terorismu.

Summit APEC, jehož se účastní i americký prezident Barack Obama, měl být věnován převážně ekonomickým otázkám, ale toto téma zastínily páteční teroristické útoky v Paříži, napsala agentura Reuters.

Summit v Manile dnes (19. 11.) končí a podle závěrečného prohlášení, které bude zveřejněné po skončení rozhovorů, a jehož kopii má k dispozici agentura AP, země APEC „ostře odsuzují všechny činy, metody a praktiky terorismu„. Prohlášení mimo jiné připomíná útoky v Bejrútu a pád ruského letounu na Sinaji, který zřejmě způsobila bomba na palubě. „Nedovolíme terorismu, aby ohrozil základní hodnoty, jež tvoří základ našich svobodných a otevřených ekonomik,“ uvádí se v návrhu prohlášení.
Rusko a Írán se podle Baracka Obamy musejí rozhodnout, zda chtějí podržet syrského prezidenta Bašára Asada, anebo „zachránit syrský stát“ tím, že najdou syrskou vládu, jež by mohla být legitimní. Americký prezident to podle agentury AP prohlásil při dnešním setkání v rámci APEC s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.
Obama dodal, že je nepředstavitelné, že by bylo možné zastavit syrskou válku bez toho, aby se Asad vzdal moci. „Asad nemůže znovu nabýt legitimity,“ uvedl šéf Bílého domu. Jeho prohlášení přichází v době, kdy Spojené státy doufají, že Rusko by mohlo být vstřícnější k myšlence budoucí Sýrie bez Asada.
Rusko zahájilo koncem září letecké údery na Sýrii. Od počátku tvrdí, že jeho hlavním cílem jsou ozbrojenci Islámského státu (IS), ale většina ruských bomb zasáhla území ovládané jinými skupinami, které stojí proti ruskému spojenci Asadovi.
Americký prezident během schůzky také řekl, že by bylo možné uzavřít americké vězení na základně Guantánamo na Kubě a přitom udržet Američany v bezpečí. Připustil ale, že by v tomto případě čelil ostrému odporu Kongresu.

Proti summitu dnes v Manile protestovalo asi 2000 lidí, které policie rozháněla vodními děly. Manifestace se konala v době, kdy filipínský prezident Benigno Aquino přijal Obamu, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a další vysoké představitele.
„Aquino by měl chránit svůj lid. Globalizace snižuje cenu našeho zboží a my neseme na bedrech následky. Aquino by měl myslet víc na nás,“ řekl agentuře AFP jeden z protestujících.

Na průběh summitu, který probíhá za mimořádných bezpečnostních opatření, dohlíží více než 20.000 policistů a vojáků. Hlavním posláním 21členné Rady je zmenšit překážky pro obchod a ekonomický rozvoj. Účastníci summitu upozorňují v prohlášení na neopominutelné pojítko mezi nedostatkem ekonomických příležitostí a terorismem.

„Ekonomický růst, prosperita a příležitost patří mezi nejsilnější nástroje, jakými je možné se postavit proti základním příčinám terorismu a radikalizace,“ uvádí se v prohlášení.
Vůdci zemí APEC opět vyzvali k obnovenému úsilí v boji proti bídě. Dodali, že ekonomický růst už pozvedl mnoho lidí z bídy, ale chudoba je nadále realitou pro miliony obyvatel oblasti.
Země APEC se na summitu snažily také podpořit spolupráci v boji proti klimatickým změnám. A pozornost přitáhly rovněž územní spory v Jihočínském moři mezi Čínou a jejími sousedy v jihovýchodní Asii.

Zdroj: ČTK

Další z kategorie Články