Zlato (oz) / USD
1 919,24
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Král fondů vložil 30 procent do zlata

„Všichni jsme jen laboratorní krysy v gigantickém experimentu s tištěním peněz, do nějž se pustily centrální banky po celém světě. Kráčíme do neznáma,“ říká Stan Druckenmiller, jeden z největších makroinvestorů dnešní doby. „Centrální bankéři se pouští do šíleností,“ tvrdí. On sám je vývojem situace natolik znepokojen, že přeměnil 30 % svého veřejně přiznaného portfolia na zlato.

V tomto případě investor Stan Druckenmiller skutečně přiznal expozici 30 % svého portfolia do zlata – trustu SPDR (GLD ).

Guru Druckenmiller věří zlatu? Tomu věnujte pozornost!

Od roku 1986 až do roku 2010 stál Stan Druckenmiller v čele světa hedgeových fondů. Výkon jeho investic byl nedostižný. Fondy mu každoročně vynášely 30 %, a to po celé čtvrtstoletí, jediný rok nezaznamenal ztrátu.

„Pokud tedy jeden z nejlepších manažerů hedgeových fondů náhle svěří 30 % svého portfolia do jediné formy investice, jsme my zde ve společnosti Zlato automaticky ve střehu,“ uvedl hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek. „V investiční společnosti Zlato je nám toto téma blízké. Zaměřujeme se na manažery, jejich úspěšné investice a zejména na momenty, kdy své investice takto koncentrují,“ dodal Marášek.

Recept na úspěch

Druckenmiller se vždy dokázal dobře orientovat v měnících se investičních prostředích. Technologická bublina, nemovitostní krize, asijská chřipka – seznam by mohl pokračovat dál. Během všech těchto období dokázal vygenerovat neuvěřitelné výnosy.

Jeho investiční přístup se dá popsat tak, že je to oportunista schopný velkého rizika, pokud vycítí dobrou příležitost. Jediný způsob, jak dosáhnout takových výnosů, jež generoval Druckenmiller, je koncentrovat své portfolio jen na hrstku vyjímečných investic, uvádí blog Seeking Alpha. Je těžké uvěřit tomu, že Druckenmiller vždy investoval a nezažil žádná „suchá léta.“

Svou společnost Duquesne Capital rozpustil v roce 2010, jelikož byl unavený z odpovědnosti za hospodaření s penězi jiných lidí. Dnes spravuje pouze rodinný fond Duquesne Family Office s kapitálem necelé miliardy dolarů. Protože je to částka stále ještě značná, podléhá ohlašovací povinnosti u SEC – komise pro cenné papíry. Díky tomu lze vysledovat co Druckenmiller podniká.

Přesvědčivý investor, přesvědčivá investice

K 31. prosinci 2015 Druckenmillerova firma Duquesne Family Office nahlásila 977 milionů dolarů aktiv. Z toho 29,88 % neboli 292 milionů dolarů investoval Druckenmiller do zlatých GLD akcií trustu SPDR. Na základě prověrky čtvrtletních hlášení je známo, že celou tuto zlatou pozici vybudoval Druckenmiller v období mezi 1. dubnem a 30. červnem 2015. Během celé doby, kdy Druckenmiller nakupoval, se pohybovala cena zlata vždy okolo 1200 dolarů za unci.

V druhé polovině roku 2015 to vypadalo, že Druckenmillerova investice do zlata nebyla žádnou výhrou. Ale pak přišel v prvních měsících roku 2016 zvrat.

Buďte ve střehu

I když se zaměřujeme na velké investice vyzkoušených investorů, přesto není radno nikoho slepě následovat. Je potřeba pochopit, co činí konkrétní investici atraktivní.

„Naše (americká) měnová politika bere stále méně ohledů a daleko agresivněji tlačí přítomné lidi do velkého rizika, které se právě kvůli této politice zdvojnásobilo,“ prohlásil Druckenmiller. Řeč je o finanční krizi z roku 2008.

„Krize jistým pošetilcům uvolnila ruce. Je jedno, co si o nich myslíte. Každopádně kdybychom teď měli pěti nebo šestiprocentní úrokové sazby, nemovitostní bublina by se nikdy nenafoukla, protože by se do ní nenalily peníze,“ dodal.

„Současná situace je šílená. Takže vás varuji, buďte ve střehu, neboť to může vzít špatný konec. Bude špatný za všech okolností? Ne nutně. Nevím sice dost, abych nás z toho dostal, ale řešení existuje,“ míní Druckenmiller.

Pochybná politika centrálních bank

Už v listopadu 2015 bývalý král fondů vystoupil na výroční konferenci Dealbook, kde projevil pochybnosti ohledně politiky, kterou razí centrální banky. Fed (americká centrální banka) podle něj odvedl v letech 2008 a 2009 skvělou práci, jelikož dokázal udržet ekonomiku nad vodou. Ptá se však, proč jsou tzv. „nouzová finanční opatření“ v platnosti ještě sedm let po krizi?

Druckenmiller věří, že roky tištění peněz zmutovaly chování systému. Ukazuje na to, že si korporace mohly dovolit půjčit obrovské množství peněz za ultranízkých sazeb, aby následně odkupovaly vlastní akcie navzdory tomu, že jejich cena byla na historickém maximu. Každý investor je podle něj nucen podstupovat větší a větší riziko, aby v této situaci dosáhl aspoň nějakého výnosu.

Druckenmiller tvrdí, že v konečném důsledku tato zbytečná a toxická měnová politika a mimořádné riskování investorů povedou k jedinému, a sice že se „šílená“ opatření vrátí zpátky jako bumerang. Druckenmiller je přesvědčen, že centrální bankéři nemusí mít pod kontrolou to, co současná politika nulových úrokových sazeb a také negativních úrokových sazeb nakonec přinesou. Vzhledem k tomu, že téměř třetinu rodinných fondů investoval Druckenmiller do zlata, není těžké uhádnout, čemu aktuálně přisuzuje nejbezpečnější a nejstálejší hodnotu.

Stan DruckenmillerStan Druckenmiller je bez nadsázky jeden ze pěti nejůspěšnějích fond-manažerů světa, který byl pravou rukou věhlasného George Sorose při legendární sázce proti britské libře v roce 1992, na které „přes noc“ vydělali miliardu dolarů. Dvacet pět let vedl hedgeový fond Duquesne Capital Management. Za celou dobu ani jednou neprodělal, přičemž dokázal udržet průměrný roční výnos na úrovni 30 %.

Autor: Daniel Hron
Zdroje: Seeking Alpha, Wikipedia.com, CNBC
Foto: Shutterstock, Forbes

Další z kategorie Články