Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Věřitelé OKD v Ostravě rozhodli, že firma půjde do reorganizace

Věřitelé těžební společnosti OKD včera na schůzi u Krajského soudu v Ostravě rozhodli, že firma půjde do reorganizace. OKD, která spolu s dodavatelskými firmami zaměstnává asi 12 000 lidí, tak bude dál těžit a vydělávat. Firma má uznané pohledávky za několik miliard korun. Kdyby skončila v konkurzu, věřitelé by podle insolvenčního správce Lee Loudy zřejmě nedostali vůbec nic. Reorganizaci doporučoval Louda, vláda i moravskoslezská tripartita a vedení OKD.

OKD spolu s dodavatelskými firmami zaměstnává asi 12 000 lidí. Foto: OKD
OKD spolu s dodavatelskými firmami zaměstnává asi 12 000 lidí. Foto: OKD

Proti reorganizaci hlasoval jen jeden ze 117 přítomných věřitelů, několik se hlasování zdrželo. Dále se počítá s uzavíráním dolů a propouštěním, útlum ale bude pozvolný, některé doly mohou fungovat zřejmě až do roku 2023. Jako první čeká uzavření už asi koncem roku Důl Paskov, který podle Loudy táhne dolů celé OKD. V dole pracuje 1800 lidí, část z nich by ale asi našla práci na jiných šachtách. Vedení OKD má nyní za úkol sestavit reorganizační plán, který budou schvalovat věřitelé a soud.

Dnešní rozhodnutí věřitelů uvítali prezident Zeman, členové vlády i zástupci OKD a odborů. Reorganizace je podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) lepším řešením než konkurz a umožní s firmou neprodleně podepsat úvěrovou smlouvu na 700 milionů korun. Půjčka umožní fungování OKD minimálně do schválení reorganizačního plánu, uvedl. Zatím ale není jasné, jestli tato podpora projde u Evropské komise.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by konkurz přinesl obrovskou nejistotu v nárůstu nezaměstnanosti i případných ekologických škodách. Zeman řekl České televizi, že reorganizace může zachránit alespoň část OKD, minimálně dvě šachty. Podle předsedy Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka reorganizace dává signál zaměstnancům, že budou mít práci a že se situace ve firmě uklidní.

Reorganizace také dá podle insolvenčního správce alespoň nějakou naději na úhradu pohledávek firmy, které činí asi tři miliardy korun. K soudu přihlásilo přes 550 věřitelů OKD pohledávky za více než 20 miliard, insolvenční správce ale většinu z nich neuznal.

Zástupci OKD u soudu řekli, že zisková by OKD mohla být na konci roku 2018. Odhad výnosů věřitelů však činí jen 2,5 procenta. Míra uspokojení věřitelů závisí podle generálního ředitele OKD Dalea Ekmarka na vývoji cen uhlí.

Vyhráno OKD ani po schválení reorganizace nemá, shodli se analytici oslovení ČTK. Důležitá bude diskuse nad finančním plánem reorganizace. Podle analytiků půjčka od státu firmě dlouho nevystačí. Ředitel OKD Ekmark v minulých dnech naznačil, že v příštím roce by firma mohla potřebovat půjčit další peníze. Ani podle insolvenčního správce se to nedá vyloučit.

(ČTK)

Další z kategorie Články