Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Věčný souboj investorů: Jsou lepší akcie nebo zlato?

Stejně jako předvolební kampaň Donalda Trumpa byla plná rozporů a jeho zvolení rozdělilo obyvatelstvo na dva nesmiřitelné tábory, tak i američtí investoři, do té doby plni nedůvěry vůči Trumpovi, se rozdělili na dva tábory. Jeden očekává světlé zítřky, zatímco druhý varuje před obdobím temna.

Příští americký prezident Donald Trump se svým pozitivním vztahem ke zlatu nikdy netajil. Archivní foto: Getty Images
Příští americký prezident Donald Trump se svým pozitivním vztahem ke zlatu nikdy netajil. Archivní foto: Getty Images

Americké trhy svým chováním vysvětlily i laikům jaký je pravý význam nejčastěji používaného slova ekonomického slovníku – volatilita čili nestálost. Po oznámení výsledku voleb se akciový trh nakrátko propadl, aby poté obchody s akciemi dosáhly nevídaných výšek a burzovní indexy nových rekordů.

Investorský protipól – cena zlata – se naopak během dvou dnů propadl. Výprodeje zlata nebo kontraktů na jeho koupi způsobily, že během dvou dnů zlato zlevnilo o 50 dolarů za unci (31,3 g). A co komoditní trhy? Těch jakoby se volební klání v USA vůbec netýkalo. Nejznámější komodita, kterou je bezesporu ropa, na vítězství Donalda Trumpa nijak nezareagovala. Její cena dál vytrvale osciluje kolem 45 dolarů za barel.

Body pro akcie

Vzestup akciového trhu analytici vysvětlují tím, že burzy na newyorském Wall Streetu si vítězství Trumpa vyložily jako dobrou zprávu pro byznys. První povolební projev příštího amerického prezidenta zmínil budoucí vzestup investic a snížení daní, avšak nezmínil vyhlašování obchodních válek.

Bylo jasné, že bezpečných aktiv, jako jsou málo výnosné státní dluhopisy, na trhu ještě přibude, o zlato jako další záruku jistoty přestane být tak enormní zájem a jeho cena klesne, takže investoři vrhnou své peníze do výnosnějších aktiv, zejména do akcií a dalších finančních instrumentů. Nízké daně a státní zakázky, to vše by mělo dnes beztak už drahé americké firmy ještě víc zhodnotit.

Podle televize CNBC z Trumpovy politiky proklamované v kampani by měli mít prospěch nejen investoři do drahých kovů, ale i výrobci zbraní, těžaři, stavební průmysl, výrobci potravin a energií. Finanční dům Goldman Sachs však uvedl, že investoři se stále snaží najít smysl výsledku voleb. Akciové trhy v USA proto považuje minimálně do konce roku za riskantní, což na druhé straně znamená i výnosné.

Přijde další obrat?

Ne všichni ovšem podléhají nadějím na lepší zítřky. Ne všichni věří, že Trump před volbami a Trump po volbách budou dva zcela odlišní lidé. Významná londýnská banka s celosvětovým dopadem HSBC investorům dál konzervativně radí kupovat zlato a vládní dluhopisy, tím spíš, že jsou nyní levnější. Pro HSBC je nynější vývoj ideálním způsobem jak zobchodovat výprodeje v důsledku volebního vítězství Donalda Trumpa.

„Pokud budou Trumpem navrhované hospodářské a obchodní politiky přijaty, bude to znamenat prudký odklon od současného stavu,“ argumentuje globální výzkumný tým HSBC ve zprávě klientům. „Potenciál drastické změny dopadne na měnovou politiku centrální banky, na americkou rozpočtovou politiku i globální růst.“

„Ještě v den amerických voleb atakovalo zlato hranici 1300 dolarů za unci, nejvíc za předchozích osm měsíců, a ve stejném čase rizikové akciové trhy zažívaly panické masivní výprodeje. Den po volbách se ale všechno obrátilo vzhůru nohama,“ připomíná ekonomický server Business Insider.

Nikdo přesně neví, co bude Trump po příští čtyři roky v Bílém domě podnikat, ale podle komoditní analytičky společnosti Capital Economics Simony Gambariniové je pravděpodobné, že z Trumpovy vlády bude mít nakonec prospěch zlato. A to hned ze čtyř důvodů.

Body pro zlato

Agresivnější fiskální politika by mohla zvýšit domácí poptávku a inflaci. Mnozí investoři tvrdí, že zlato je dobrou pojistkou proti inflaci, což by mohlo vyvolat silnou poptávku po tomto vzácném kovu. V případě, že Federální rezervní systém (Fed –  americká centrální banka – pozn. red.) v reakci na vyšší inflaci zvýší úrokové sazby, ty by pak jen udržovaly reálné úrokové výnosy na nízké úrovni. I to podle Gambariniové podpoří zájem zlato, byť nenese žádné úroky.

V případě, že ochranářské obchodní politiky, kterou Trump v kampani sliboval, hrozí obchodní války s Čínou a jinými zeměmi, čímž by utrpěl americký export. To by přineslo zpomalení hospodářského růstu a opět se promítlo do ceny zlata. Stejně tak nová zahraniční politika by mohla na trhy přinést víc nejistoty, což přimělo některé investory nakupovat zlato pro zabezpečení jejich aktiv.

Trump ve své předvolební rétorice zmínil i své fandovství pro měnovou soustavu podloženou zlatem, což, jak sám připustil, je v dnešním světě nereálné, nicméně růst zlatého trhu během příštích čtyř let by měl být podpořen očekáváním, že Trumpova politika bude udržovat svět „na hraně“ a že jeho fiskální výdajové plány inflaci jenom urychlí. Gambariniová předpovídá, že unce zlata bude do konce roku příštího roku stát kolem 1450 dolarů, tedy o víc než 200 dolarů víc než dnes.

Protichůdné názory

Na tom, jaký bude svět v příštích čtyřech letech, se ani američtí matadoři byznysu nedokážou shodnout. Už v prvním povolebním týdnu se nechal slyšet šéf obřího konglomerátu Berkshire Hathaway, legendární miliardář Warren Buffett, že akciový trh prostě poroste bez ohledu na to, kdo je americkým prezidentem.

Překvapivě však investorská ikona, miliardář Paul Singer, s velkým důrazem doporučuje svým klientům naopak držet se zlata, protože názor, že trhy podporované zásahy americké centrální banky nemohu klesnout, považuje za scestný. A dokonce své investory před nestabilitou trhu varuje, protože ta vždy provázela všechny pokusy o zvýšení úrokových sazeb.

Podobně i nizozemský bankovní gigant ABN Amro jde proti proudu a očekává, že zvolení Donalda Trumpa by mohlo v následujících letech dostat cenu drahého kovu až o 40 procent výš na 1850 dolarů za unci. „Trumpem navrhovaná politická rozhodnutí by mohla způsobit značnou nejistotu, což může mít vliv na pokles ekonomiky, která by se v takovém případě mohla ocitnout v izolaci,“ uvedla ve výzkumné zprávě šéfka obchodu s měnami a drahými kovy banky ABN Amro Georgette Boelová.

„Postupem času, až si Donald Trump zmapuje situaci, zanalyzuje skutečný stav a začne konat a zároveň pomine současný chaos na finančních trzích, pak cena zlata začne výrazně levitovat,“ míní ekonomický expert David Marášek. „Zlato je již nyní pro Čechy kvůli neustálému posilování dolaru stále dražší a dražší, velmi blízko historických maxim. A tento trend trvá už desetiletí,“ upozorňuje hlavní analytik společnosti Zlato na kurs dolaru, další významný aspekt americké i světové ekonomiky, který může prezidentství Donalda Trumpa podstatně ovlivnit.

Rudolf Marek

Další z kategorie Články