Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Uplynulo 70 let od doby, co Beneš vydal dekrety o znárodnění

Prezident Edvard Beneš, který měl před ustavením prvního poválečného parlamentu pravomoc vyhlašovat zákony, podepsal 24. října 1945 několik dekretů, které výrazně změnily podobu československého hospodářství.

 

beneš

Do vlastnictví státu na jejich základě přešly doly, banky, pojišťovny, průmyslové podniky s více než 500 zaměstnanci a vybrané firmy s víc než 150 zaměstnanci. Celkem bylo znárodněno přes 3000 podniků (zhruba 16 procent z celkového počtu), které představovaly dvě třetiny tehdejšího průmyslu.

Původním majitelům znárodněných podniků (pokud se nejednalo o Němce, Maďary či kolaboranty) slibovaly dekrety náhradu ve formě cenných papírů či peněz. Odškodnění však ve skutečnosti nikdy vyplaceno nebylo, zejména kvůli převratu v roce 1948. Po převzetí moci komunisty navíc znárodňování pokračovalo a do rukou státu se dostaly i zbývající podniky. V Československu pak míra státní kontroly nad hospodářstvím dosáhla vrcholu nevídaného v celém tehdejším východním bloku. Na počátku šedesátých let již v zemi soukromý sektor prakticky neexistoval.

Zdroj: ČTK

 

 

Další z kategorie Články