Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Týdenní report – zlato 26. 10.

Investiční zlato se vrací na 200denní klouzavý průměr, ale zisky se omezují na 50% krátkodobý trend v porovnání s ročními maximy a minimy. Zdá se, že 50 a 100denní klouzavé průměry tvoří pověstný „zlatý kříž“, ale krátkodobý trend se zdá být směrem dolů.

Evropská centrální banka ve čtvrtek publikovala nejsilnější indicie toho, že by na svém prosincovém zasedání mohla rozšířit tištění peněz a že by mohla dále snížit svou depozitní sazbu v případě, že by zpomalení rozvíjejících se trhů i nadále škodilo ekonomickému růstu regionu. To mělo za následek okamžité posílení dolaru vůči euru, a proto se octly drahé kovy denominované na dolar pod tlakem – což vykompenzovalo tradiční efekt růstu zlata jako bezpečného přístavu, jakmile se znehodnocuje měna. Zlato v eurech na druhé straně dosáhlo na 3,5 měsíční maximum ve výši $ 1069 se zisky omezenými na krátkodobou výchylku 50% vůči dnešnímu a ročnímu trendu.

Čínský zásah do úrokových sazeb 23. 10. (o 25 bazických bodů, na 4,6%, navíc šesté snížení za posledních 12 měsíců) nachytal dnes trhy docela nepřipravené: zlato okamžitě šlo do rally, také díky očekávání zvýšených spotřebitelských výdajů, ale rally byla rychle vyprodána, jak tomu již bylo při několika příležitostech po uvolňování čínských sazeb. Pro tuto chvíli se 38,2% Fibonacciho úroveň lednového maxima a červencového minima (na $ 1.165) zjevně ocitá pod tlakem – krátkodobý klesající trend by mohl přinést hladinu $ 1,150-5 zpět do hry.

Tento týden (27-28. 10.) přinese říjnové rozhodnutí Fedu o sazbách. Toto datum nikdy nebylo pravděpodobným kandidátem na první zvýšení sazeb; neshoduje se s aktualizací čtvrtletních prognóz Fedu, trh se z velké části postaral o potlačení šance na říjnový růst sazeb (v současné době Fed a trh s futures fondy dává zvýšení pouze 8% pravděpodobnost růstu), ale podle našeho názoru prosincové zvýšení sazeb zůstává reálnou možností.

Zdroj: Libora

Další z kategorie Články