Zlato (oz) / USD
1 942,12
1,84 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Světová ekonomika zůstane podle MMF slabá, hrozí jí stagnace

Mezinárodní měnový fond (MMF) ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky beze změn, výrazně ale zhoršil prognózu pro Spojené státy. Letos fond čeká zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 procenta, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení růstového tempa na 3,4 procenta. MMF ve včera zveřejněném výhledu opět varoval před déletrvající globální hospodářskou stagnací, která by mohla zesílit ochranářské nálady ve světě.

MMF v nejnovější globální prognóze zhoršil výhled pro Spojené státy. Na snímku sídlo fondu ve Washingtonu. Foto: wikipedia
MMF v nejnovější globální prognóze zhoršil výhled pro Spojené státy. Na snímku sídlo fondu ve Washingtonu. Foto: wikipedia

Pro českou ekonomiku měnový fond ponechal v platnosti jarní odhad, podle něhož letos tempo růstu zvolní na 2,5 procenta z loňského tempa 4,5 procenta. Příští rok pak měnový fond očekává mírné zrychlení růstu na 2,7 procenta; na jaře přitom české ekonomice předpovídal zpomalení růstu na 2,4 procenta.

V loňském roce globální ekonomika vzrostla o 3,1 procenta a před rokem fond čekal na letošek růst o 3,6 procenta. Proti prognóze z letošního dubna jsou oba hlavní odhady o 0,1 procentního bodu nižší a fond je zhoršil už v červencové aktualizaci jarního výhledu. Bylo to od něj páté zhoršení výhledu po sobě.

„Světová ekonomika jako celek přešlapuje na místě,“ uvedl k výhledu hlavní ekonom fondu Maurice Obstfeld. „Mírně jsme zhoršili růstové vyhlídky vyspělých ekonomik a naopak mírně zlepšili výhled pro zbytek světa,“ dodal. Aktuální výhled vychází před pololetním zasedáním MMF a Světové banky (SB).

Slabý růst vychází z vyspělých ekonomik, které jako celek letos zpomalí tempo na 1,6 procenta z loňských 2,1 procenta. V červenci MMF pro vyspělé země odhadoval růst o 1,8 procenta, dnešní zhoršení je důsledkem nepříznivého vývoje v největší světové ekonomice.

Růst ve Spojených státech letos zeslábne na 1,6 procenta proti letnímu odhadu 2,2 procenta, což je odraz velmi slabého výkonu v celém prvním pololetí. Napřesrok fond čeká v USA oživení pouze na 2,2 procenta.

U Británie si MMF nadále stojí za výrazným zhoršením výhledu, přestože nejnovější ekonomické údaje zatím nic takového nenaznačují. MMF stále čeká, že nárůst nejistoty po červnovém referendu o vystoupení Británie z Evropské unie by měl výrazně oslabit domácí poptávku. Letos tak ekonomika Británie podle fondu poroste o 1,8 procenta po loňském tempu 2,2 procenta a příští rok hospodářský růst zpomalí na 1,1 procenta.

Pro eurozónu MMF čeká letos zvolnění růstu na 1,7 procenta z loňských dvou procent a příští rok další sestup tempa na 1,5 procenta. Japonská ekonomika zůstane uvězněna ve stagnaci.

Rozvíjející se země světa naopak letos zaznamenají první zrychlení růstového tempa za šest let, a to na 4,2 procenta z loňských čtyř procent. Příští rok tato skupina dál zrychlí na 4,6 procenta.

Čínská ekonomika bude ale pokračovat v postupném zpomalování a příští rok její výkon zeslábne na 6,2 procenta z loňských 6,9 procenta. V obou letech tak druhou největší ekonomiku světa předežene co do růstového tempa Indie, jejíž růst zůstane vysoko nad sedmi procenty.

Fond ve výhledu znovu vyslovil obavy z déletrvající globální stagnace, zejména ve vyspělém světě. Slabý hospodářský růst podle MMF zesiluje volání po omezování obchodu a imigrace, což může podkopat růst, produktivitu a inovace. „Vrátí-li se v obchodě čas zpět, může to nynější stagnaci světové ekonomiky jen prohloubit a prodloužit,“ řekl Obstfeld.

MMF ve své jarní předpovědi důrazně upozornil, že období pomalého růstu je už příliš dlouhé, což světovou ekonomiku vystavuje řadě rizik. Šéfka fondu Christine Lagardeová vyzvala vlády největších ekonomik světa, aby přijaly účinné a koordinované kroky, které by růst globální ekonomiky podpořily.

(ČTK)

Další z kategorie Články