Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Singapur zůstává nejlepším místem pro podnikání

Podle dat Světové banky to vypadá, že Singapur opět zvítězil na první příčce jako nejlepší místo na světě k podnikání.

Zde je žebříček zemí přívětivosti zemí pro podnikání:

1. Singapur

2. Nový Zéland

3. Dánsko

4. Korea

5. Hong Kong

6. Spojené království

7. Spojené státy

8. Švédsko

9. Norsko

10. Finsko

Žebříček „Doing Business“ 2016 představuje číselné ukazatele týkající se obchodních předpisů a ochrany vlastnických práv ve sféře businessu. Zahrnuto je přes 189 ekonomik – od Afghánistánu po Zimbabwe – na časové linii. Řeší základní otázky, jako jsou stavební povolení, zavedení elektřiny, registrace majetku a zahraniční obchodní styk.

shutterstock_143396626

Foto: Singapur, Supertree Grove. Zdroj: Shutterstock

Singapur, jak vidno, neodpočívá na vavřínech: stát zjednodušil vymáhání plnění smluv tak, že zavedl nový elektronický systém pro vedení soudních sporů, které zjednodušuje soudní řízení. Díky tomu se zjednodušil převod majetku zavedením on-line postupů pro převod nemovitostí. Singapur dál zlepšil svůj úvěrový informační systém tím, že zákonem zaručuje dlužníkům přístup ke svým vlastním údajům; také zlepšil svůj úvěrový informační systém pomocí sběru informací o firmách a šířením těchto informací. Díky tomu všemu je v Singapuru jednodušší založit si podnikání, také jelikož daňová registrace a obchodní registrace byla sloučena do jednoho online formuláře. A mohli bychom pokračovat ve výčtu dále.

Bylo by přezíravé tvrdit, že USA není skvělé místo k podnikání. Drží se na solidním sedmém místě, ale nevypadá to, že by ohledně podnikání činily další vstřícné kroky. Například, založit si podnikání je teď v New Yorku jednodušší díky rychlejšímu vyřízení on-line, ale newyorská AAPL rovněž představila i novou daň na výplatní listině, což zvýšilo daně obchodním společnostem.

Británie přeskočila USA (v důsledku revize údajů) na šestou příčku z osmé, leč starý Albion není v rámci Evropy nejlepší místo pro podnikání. Ta čest je přisouzena Dánsku, které zavedlo on-line platformu, která umožňuje současné založení podnikání a daňovou registraci; dále zjednodušili zahájení podnikání snížením minimálního požadavku na vstupní kapitál; dále je tu dánský počítačový katastr nemovitostí a mnoho dalšího.

Podnikání je zblízka technicky záležitost jemných tahů štětce, ale pokud se postavíte dále od plátna, vzniká vám před očima krásný obrázek. V uveřejněné zprávě se konstatuje, že u podnikatelů 122 ekonomik došlo v loňském roce.ke zlepšení jejich místního regulačního rámce. K zemím s největším zlepšením patřila Kostarika, Uganda, Keňa, Kypr, Mauretánie, Uzbekistán, Kazachstán, Jamajka, Senegal a Benin. Subsaharská Afrika celkem představovala asi 30% všech regulačních reforem.

Svět je stále přístupnějším místem pro podnikatele, kteří si zakládají business či jej nechají růst. Jako spotřebitelé z toho budeme mnoha způsoby těžit, a právě díky tomu pomine absolutní chudoba, která stále sužuje některé části naší planety.

Další z kategorie Články