Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Růst úrokových sazeb by mohl mít daleko větší globální důsledky, tvrdí Constancio

Růst sazeb daný Fedem by mohl mít větší globální dopad než v minulosti, jelikož povaha ekonomiky se změnila a centrální banky mají pramalou zkušenost s odklonem úrokových sazeb z nuly, řekl viceprezident Evropské centrální banky, Vitor Constancio.

Zvýšení sazeb bude citelnější, protože rozvíjející se trhy, konkrétně Čína, jsou nyní nebývale integrovány do globální ekonomiky, trhy jsou více propojené co do výrobních kapacit, dále se zvýšil mezinárodní tok kapitálu, a náznaky budoucích kroků Fedu jsou jedním ze stěžejních a posledních nástrojů současné měnové politiky centrálních bank, řekl Constancio ve čtvrtek.

„Pravda je taková, že vzhledem k nedostatku historických precedentů o tom, jaké jsou dopady zvyšování sazeb z nuly pro velké ekonomiky, nemají tržní analytici a politici jinou možnost než se učit „za pochodu“, řekl Constancio v připravených komentářích v Hong Kongu.

Odlišné měnové politiky odrážejí rozdíly tržních ukazatelů v eurozóně a ve Spojených státech, přičemž tradiční názor je ten, že by nárůst sazeb neměl znamenat žádné problémy. „Avšak tentokrát by rozdíly mohly mít globálně větší dopad než v minulosti,“ dodal na závěr Constancio.

Další z kategorie Články