Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je připraveno obrátit trend

Nervozita investorů, pokles akciových trhů, škrtání dividend, rekordní poptávka po zlatě a hrozba negativních úrokových sazeb v USA. To jsou faktory, které způsobily od začátku letošního roku růst ceny zlata o 12,7 %. Banky zvedají odhady cílové ceny. Investiční a hedgeové fondy zvyšují sázky na další růst ceny zlata.

Svého vrcholu dosáhla cena zlata v září 2011 při ceně 1900 dolarů za unci. Na této úrovní skončil silný růstový trh, který trval celou jednu dekádu. Za tuto dobu vzrostla cena zlata o neuvěřitelných 645 %. Od té doby vzbuzoval strmě rostoucí akciový trh v investorech vůči žlutému kovu averzi . Po třech letech poklesu se zdá, že je zlato připraveno obrátit trend.

Obchodování se zlatem vystoupilo na sedmiměsíční maxima. Zlato má rovněž našlápnuto k nejdelší nepřerušované ziskové šňůře od roku 2011. Ba co víc, cena zlata citelně přesáhla 200denní klouzavý průměr, který je klíčovým ukazatelem růstu. Banka HSBC upozornila, že svět by mohl stát na prahu zlatého býčího (růstového) trhu, který pravděpodobně dosáhne úrovně alespoň 1500 dolarů za unci. Tento  trend má potenciál překonat i spekulativní zlatou horečku z roku 2011.

Graf 1:Graf 1 - česky
Akciové trhy znervózňují investory

V časech poklesu akciových trhů zlato historicky dobře uchovávalo hodnotu. To lze pozorovat právě teď. Zatímco akcie firem v indexu S&P 500 ztratily jen letos téměř 10 % hodnoty, zlato získalo 12,7 %. Dokonce i obvykle spolehlivé technologické akcie včetně Netflixu, Facebooku a Amazonu letos zklamaly. Navíc dál vzrostl počet společností, které omezily nebo rovnou škrtly výplatu dividend. Podle agentury Bloomberg jejich počet v roce 2015 už překonal krizový rok 2008 o téměř sto firem, které sáhly na dividendy. Investiční banka Goldman Sachs uvedla, že kvůli silnému propadu cen ropy upravilo jen za poslední tři měsíce výplatu dividend alespoň 20 těžařů. Podobné problémy trápí i Čínu, která spolu s Indií tvoří dvě největší odbytiště zlata.

Graf 2:
Graf 2 - česky

 

Celosvětová poptávka po zlatě se přehřívá

Rok 2015 byl v Číně ve znamení poptávky po zlatě. Fyzické výběry ze Šanghajské zlaté burzy dosáhly rekordních 2596 tun. To je 90 % celosvětové těžby. Také čínská centrální banka (PBoC) nakupovala zlato bezprecedentním tempem. Zpravodajský kanál Kitko News informoval, že PBoC přidala do svých oficiálních rezerv jen za leden 16,44 tuny zlata.

 

Graf 3:
Graf 3 - česky
Prodeje zlatých mincí v USA i Evropě jsou za rok 2015 a začátek roku 2016 víc než ohromující.  Prodeje zlatých mincí American Eagle dosáhly za leden 124 tisíc uncí. Oproti minulému roku je to 53% nárůst. Rakouská mincovna, jeden z největších prodejců zlata v Evropě, prodala za minulý rok 1,75 milionu uncí. To je čtyřnásobek oproti krizovému roku 2008.

Vždycky je však třeba sledovat tok peněz. Právě teď správci hedgeových fondů zvyšují sázky na další růst ceny zlata. Podle údajů Komise pro obchodování s komoditami (CFTC) dosáhly 2. února dlouhé pozice (nákup) na zlatě tříměsíčního maxima na úrovni 100 566 kontraktů. Za jediný týden tak vzrostly o 4826 kontraktů. Krátké pozice (prodej) za stejnou dobu klesly o 7412 kontraktů.

Záporné úrokové sazby v USA

Americká centrální banka (Fed) zvedla v prosinci po téměř deseti letech úrokové sazby o 0,25 %. To ovšem neznamená, že je zase nemůže snížit. Rostou spekulace dokonce na pokles úrokových sazeb v USA do záporného pásma. K podobnému kroku už přistoupily i jiné země. Jedná se zejména o Švédsko, Švýcarsko, Dánsko a Japonsko. Podle Wall Street Journalu tak centrální banky s negativními úrokovými sazbami reprezentují bezmála čtvrtinu světového HDP. V situaci, kdy věřitelé musí platit za to, že mohou půjčit peníze vládám, tak zlato jednoznačně získává na atraktivitě.

Graf 4:
Graf 4 - česky

Zavedení negativních (nominálních) úrokových sazeb ve Spojených státech může znít jako bláznivý nápad. Fed už ale sám zmínil, že by se banky na zavedení takových opatření měly připravit. Banka JPMorgan dokonce doporučuje, že by sazby měly klesnout až na -1,3 %. Bylo by velmi rozumné, aby se na to samé připravili i soukromí investoři.

Autor: Frank Holmes
Zdroj: Gold Eagle
Editor: Jindřich Smítka

Další z kategorie Články